Manyetosferik ULF sinyallerinin sezimi ve çözümlemesi
Detection and analysis of magnetospheric ULF signals
- Tez No: 521792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP SABRİ ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasının temelinde, ultra düşük frekanslı sinyallerin sezimi ve çözümlemesi bulunmaktadır. Yerküre yüzeyinde ve çevresinde bulunan bu sinyaller yerküre iç yapısı ve kabuğunun hareketleri sonucunda, deprem anında ve Güneş rüzgârlarının yerküreye etkisi sonucunda oluşmakta ve yeryüzünden tespit edilebilmektedir. Tezin amacı bu durumlar arasında olması düşünülen ilişkiyi göstermektir. Manyetosferik ULF sinyallerinin algılanması ve kayıt edilmesi için elektronik bir yapı geliştirilmiştir. Gereken ölçümler yapılmış ve bu ölçümler kullanılabilir hale getirilmiştir. Bu verilere ek olarak yurtdışında benzer ölçümler yapan kurumlardan, aynı zaman anındaki veriler araştırılmıştır. Kaydedilen ve temin edilen ULF sinyalleri özilinti yöntemleri ve güç spektrum yöntemleri ile analiz edilmiştir. ULF – Pc6 bandında tespit edilen bazı periyodik sinyallerin, yerkürenin serbest titreşim periyotları ile örtüştüğü gösterilmiştir. Bunlara ek olarak ULF bandında tespit edilen uzun periyotlu salınımların da bazı gelgit periyotları ile örtüştüğü gösterilmiştir. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda sahip oldukları benzer ilişkiler ortaya çıkarılmıştır. Tez içerisinde belirtilen frekanstaki sinyallerin, çok düşük fiyatlı bir donanım ile yeryüzünden sinyal işleme yöntemleri sonucunda tespit edilebildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The basis of this thesis is the detection and analysis of the ULF signals. The ULF signals which exist on the Earth's surface are affected by the Earth's internal structure movement, earthquake and solar wind. The purpose of the thesis is show the relationship that is thought to be have existed between these situations. On the first stage, various electronic components are used in order to measure this signals. Some data were also taken from measurement centers located in other countries to diversify the available data. After that, a number of signal processing methods were applied on the measured and collected data. The results were transformed into graphs and charts after they are analyzed. ULF signals were detected as a result of these analyses. It was shown that the ULF signals, whose frequencies indicated in the thesis, can be detected from the surface of the Earth by using signal processing methods with very low cost hardware.