Anahtarlamalı relüktans generatörün modellenmesi ve kontrolü
Modeling and control of switched reluctance generator
- Tez No: 521791
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ OMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Anahtarlamalı relüktans makinalar basit yapısı, sadece statorda sargı bulundurması, güvenilirliği, yüksek hata toleransına sahip olması ve geniş hız aralığı içerisinde çalışabilme imkânı sağlaması yönü ile diğer elektrik makinaları içerisinde öne çıkmaktadır. Anahtarlamalı relüktans makinalar motor olarak kullanıldıkları gibi tetikleme açıları değiştirilerek generatör olarak da kullanılabilirler. Özellikle değişken hız aralığında çalışabilme özelliğinden ötürü rüzgâr güç santrallerinde kullanılan bu generatörlerin diğer kullanım alanları havacılık çalışmaları ve elektrikli otomobillerdir. Motor olarak kullanıldıkları uygulamalarda, sistem için gereken elektrik enerjisi üretimi için farklı bir kaynağa ihtiyaç duyulmaması bu makinaların en büyük avantajlarından birisidir. Bu tez çalışmasında anahtarlamalı relüktans generatörün (ARG) kontrolü gerçekleştirilmiştir. İncelenen ARG sürücüsünün Matlab/Simulink'te gerçek zamanlı bir benzetimi gerçekleştirilmiş ve ARG'nin performansını belirlemek amacıyla DS1103 Ace kit sayısal sinyal işlemcisi kullanılmıştır. ARG'nin çıkış gerilimi, PI gerilim denetleyici ile kontrol edilmiştir. Çalışmanın sonunda farklı parametrelere göre ARG faz akımında meydana gelen değişim grafikleri elde edilmiştir. Deneysel ve benzetim sonuçları karşılaştırılmış ve sonuçların birbiriyle örtüştüğü gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Switched reluctance machines stand out among other electric machines in that they have simple structures featuring, only winding in the stator, reliability, high fault tolerance and the ability to operate within wide speed range. Switched reluctance machines can be used as generators by changing triggering angles as they are used as motors. These generators are used in other applications such as in wind power plants, aeronautics and electric automobiles, especially due to their ability to operate in a variable speed range. One of the biggest advantages of these machines is that they do not need a different source of electrical energy for the system they use as a motor. In this thesis, the control of a switched reluctance generator (SRG) was performed. A real-time simulation of the SRG driver was carried out in Matlab/Simulink and the DS1103 Ace kit digital signal processor was used to determine the performance of the SRG. The output voltage of the SRG was controlled by using a PI voltage controller. At the end of the study, change graphs were obtained for SRG phase current according to different parameters. Experimental and simulation results were compared and the results were observed to coincide with each other.