Paroksismal atriyal fibrilasyon sebebiyle kriyoablasyon uygulanmış hastalarda güncel skorlama sistemleri ile nüks arasındaki ilişkinin araştırılması
Compraison of the relationship between current scoring systems and recurrence in patients with paroxysmal atrial fbirilation undergoing cryoablation
  1. Tez No: 521798
  2. Yazar: TAYFUR ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KADİR UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Giriş ve Amaç: Atriyal fibrilasyon (AF), elektrokardiyografide P dalgasının seçilemediği, R-R mesafelerinin düzensizliği ile karakterize olan, yaşla sıklığı artan bir kardiyak aritmi formudur. CHA₂DS₂-VASc, TIMI-AF, ATRIA, HASBLED ve EHRA skorları hastaların antikoagülasyonu ve uzun dönem prognozunu öngörmemize yardımcı olabilecek skorlama sistemleridir. Bizim bu çalışmadaki amacımız; paroksismal atriyal fibrilasyon (PAF) sebebiyle kriyoablasyon uygulanmış hastalarda yukarıda sayılan skorlama sistemlerinin nüks üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza retrospektif olarak paroksismal AF sebebiyle kriyoablasyon uygulanan 300 hastayı dahil ettik. Akut veya son dönem karaciğer ve böbrek hastalığı, ağır kronik obstrüktif akciğer hastalığı, akut koroner sendrom, malignite, son 2 hafta içinde aktif enfeksiyon, ileri aort ve mitral kapak hastalığı, sol atriyum çapı > 55 mm olan hastalar çalışmanın dışında tutuldu. Hastalarda AF yükü, inme ve kanama riski için klinikte kullanılan EHRA skoru, CHA2DS2VASc, TIMI AF, ATRIA ve HAS-BLED skorları hesaplandı. AF nüksü, EKG'de AF'nin saptanması veya Holter EKG kaydında en az 30 sn' lik süre ile AF atağının gözlenmesi olarak tanımlandı. Hastalar Bulgular: AF kriyoablasyon yapılan hastaların takiplerinde 47 (%15.7) hastada nüks AF tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Compraison of the Relationship Between Current Scoring Systems and Recurrence in Patients with Paroxysmal Atrial Fbirilation Undergoing Cryoablation Background and aim: Atrial fibrillation (AF) is a form of cardiac arrhythmia that is characterized by irregularity of R-R distances in which the P wave cannot be selected on the surface electrocardiography. CHA2DS2-VASc, TIMI-AF, ATRIA, HASBLED and EHRA scores are scoring systems that can help us predict patients' anticoagulation and long-term prognosis. Our aim in this study was to investigate the effects of the above mentioned scores on recurrence in patients who underwent cryoablation due to paroxysmal atrial fibrillation (PAF). Materials and Methods: We included 300 patients who underwent cryoablation for paroxysmal reasons retrospectively. Patients with acute or end-stage liver or kidney disease, severe chronic obstructive pulmonary disease, acute coronary syndrome, malignancy, active infection in the last 2 weeks, severe aortic and mitral valve disease, left atrium diameter> 55 mm, were excluded from the study. It was classified according to European Heart Rhythm Association (EHRA) score. CHA2DS2VASc, TIMI AF, ATRIA and HAS-BLED scores were calculated for stroke and bleeding risk. AF recurrence was defined as the detection of AF in the ECG or the Holter ECG for at least 30 seconds. Findings: The study included 300 patients who underwent AF cryoablation. Recurrence AF was detected in 47 (15.7%) patients.