(La0,75Mg0,25)2(Ni0,80Co0,20)7 hidrojen depolama alaşımının elektro-deoksidasyon yöntemi ile üretimi, karakterizasyonu ve ısıl işlemin etkisi
Synthesis and characterization of (La0,75Mg0,25)2(Ni0,80Co0,20)7hydrogen storage alloys by electro-deoxidation technique and effects of heat treatment
- Tez No: 521797
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada; La1.5Mg0.5Ni5.6Co1.4 hidrojen depolama alaşımı, sinterlenmiş La2O3 + NiO + CoO + MgO karışımından ergiyik CaCl2 elektrolitin içersinde 750˚C'de elektro-deoksidasyon yöntemi ile sentezlenmiş ve sentezlenen alaşımın elektrokimyasal hidrojen depolama performansı belirlenmiştir. Ardından alaşıma 700˚C'de ısıl işlem uygulanarak ısıl işlemin elektrokimyasal hidrojen depolama karakteristiği üzerine etkileri gözlemlenmiştir. 1200˚C'de 2 saat sinterleme işlemiyle NiO ile neme duyarlı olan La2O3 fazı reaksiyona girerek yerine neme duyarlı olmayan LaNiO3 fazını oluşturmuştur. Diğer bir sinter ürünü olarak da Mg0.4Ni0.6O fazı oluşmuştur. Bu iki oksit karışımı sinter ürünü olan La-Ni ve Mg-Ni faz oluşumlarını kolaylaştırmaktadır. X-ışını kırınım çizgileri; alaşım yapısında oluşan ilk kararlı fazın La2NiO4 fazının indirgenmesiyle oluşan LaNi5 fazı olduğunu göstermiştir. 20 saatlik elektro-deoksidasyon sonucunda yapıda, elektrodun hidrojen depolama performansını geliştiren La1.5Mg0.5Ni7 fazı oluşmaktadır. 700˚C'de 2 saat süre ile uygulanan ısıl işlem ile alaşımın hidrojen depolama performansı iyileştirilmiştir. Isıl işlem uygulanmadan alaşımın maksimum deşarj kapasitesi 357 mAsg-1 iken, ısıl işlem ile maksimum deşarj kapasitesi 363 mAsg-1 değerine yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study La1.5Mg0.5Ni5.6Co1.4 alloys were synthesized from the sintered mixture of La2O3 + NiO + CoO + MgO in the molten CaCl2 electrolyte at 750 °C and the electrochemical hydrogen storage capacities of the synthesized alloys were measured. Then the heat treatment at 700 ° C is carried out on alloy to examine the effects of heat treatment on the electrochemical hydrogen storage performance. Non-hygroscopic LaNiO3 phase formed during sintering (at 1200 °C for 2 h) as a result of the reaction of hygroscopic La2O3 with NiO. Another sinter product was Mg0.4Ni0.6O phase. Both mixed oxide sinter products facilitated the La-Ni and Mg-Ni phase formations. X-ray diffraction peaks indicated that the first stable phase appeared in the alloy structure was LaNi5 which formed upon reduction of La2NiO4 phase. La1.5Mg0.5Ni7 phase, which improves the electrode's hydrogen storage performance, is formed as a result of 20 hours of electro-deoxidation. The hydrogen storage performance of alloy is improved by the heat treatment process at 700 for 2 hours. Max. discharge capacity of alloy was increased from 357 mAsg-1 to 363 mAsg-1 by the applied heat treatment.