5052 alüminyum alaşım oranı 0, 6 olan metal matrisli kompozit malzeme ile mekanik araç krikosu gerilme analizi ve Taguchi metodu
Metal matrix composite material which contains 60 % al 5052 and mechanical jack structure analysis and Taguchi methode
- Tez No: 521847
- Danışmanlar: DOÇ. MELİH CEMAL KUŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, İstatistik, Mechanical Engineering, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışmada; mekanik araç krikolarının, Taguchi Metodu ile seçilen farklı metal matrisli kompozit malzeme kullanılarak yapısal analizinin yapılması amaçlanmıştır. Tezin araştırma aşamasında metal matrisli kompozit malzemeler, kullanım alanları, üretim yöntemleri ve yapılan deneme üretimleri incelenmiştir. Matris ve takviye elemanlarının mekanik özellikler etkisi ile daha önce elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Bu verilere istinaden matris ve takviye malzemeleri belirlenmiştir. Çalışmada kompozit malzemelerin araştırılmasının yanı sıra Taguchi Metodu, uygulama alanları ve metodu uygulayan yazılımlar da incelenmiştir. Uygulama için Minitab 18 programı seçilmiştir. Minitab 18 programı ile istatiksel analiz yapılmış ve kullanılacak matris ve takviye fazların karışım oranları belirlenmiştir. Kompozit malzeme ile mekanik araç krikosunun yapısal analizini yapabilmek için SimXpert programı kullanılmıştır. SimXpert ile mekanik araç krikosunun maksimum gerilme değeri 3273 MPa ve maksimum deformasyon değeri 5,401 mm olarak elde edilmiştir. Yapılan çalışmalar neticesinde elde edilen veriler kompozit yapının gerilme dayanımının yüksek olduğunu ve mevcut duruma göre ağırlık avantajı sağladığını göstermiştir. Mevcut durumda yaklaşık 2,2 kg olan mekanik araç krikosu, metal matrisli kompozit malzeme ile 0,8 kg' ye kadar düşmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; it is aimed to analyse the structure of mechanical jacks using different metal matrix composite materials chosen by Taguchi methode. In research phase of thesis, metal matrix composites, their common use areas, production methodes and previous productions have been examined. The effect of matrix and reinforcement elements to the mechanical properties are reviewed and previous data is evaluated. Regarding to this data matrix and reinforcement elements are specified. In this study, Taguchi Methode, its common use areas and the software programs which apply Taguchi methode are also examined. Minitab 18 program is chosed for application. With Minitab 18 program, statistical analysis is applied and the mixture ratio of matrix and reinforcement elements are determinded. In order to conduct structural analysis to the mechanical jack with composite material, SimXpert program is used. With SimXpert, max. stress of mechanical jack is defined as 3273 MPa and max. deformation is defined as 5,401 mm. After the studies that is completed, it is shown that composite structure is robust enough in terms of strength and has weight advantages comparing with current condition. In current condition, the mechanical jack, which is approximately 2.2 kg, is reduced to 0.8 kg with metal matrix composite material.