Toprak altı su etkilerine karşı korunumda su yalıtım sistemlerinin irdelenmesi
Investigation of water insulation systems in protection against soil water effects
- Tez No: 521903
- Danışmanlar: DOÇ. ÇİĞDEM TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Canlıların yaşamı için vazgeçilmez olan su, binalar için bir o kadar zararlı ve tahrip edici etkiye sahiptir. Farklı tür ve miktarda su etkisi altında bulunabilecek olan binalar için, suya karşı korunum amaçlı kullanılanılabilecek yöntemler, farklılık göstermektedir. Su yalıtımı, hiç yapılmaz ya da doğru yapılmaz ise, yasal olarak denetleme mekanizması düzenlenmez ve kişisel inisiyatiflere bırakılırsa, çözümü mümkün olmayan sonuçlara sebep olduğu gibi, can ve mal kayıplarına da neden olabilecek ölçüde dikkate alınması gereken konulardan biridir. Suyun bina için içerden ya da dışarıdan olabilecek her türlü etkisi dikkate alınmalı ve çözüme kavuşturulmalıdır. Özellikle mimari yapılarda toprakaltı su yalıtımının uygulanmadığı ya da yeterli uygulanmadığı durumların geri dönüşlerinin ya çok masraflı ya da imkânsız olduğu görülmektedir. Bu nedenle bu çalışmada sonradan telafisi çoğu zaman mümkün olmayan toprakaltı su yalıtımına dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada; 'Toprak Altı Su Etkilerine Karşı Korunumda Su Yalıtım Sistemlerinin İrdelenmesi' başlıklı çalışma dört bölümde incelenip, beşinci bölümde de sonuçlara yer verilmiştir. Tezin sonuç bölümünde, deprem gerçeği göz önünde bulundurularak ülkemizde yönetmelik ve uygulanan standartlar kapsamındaki eksiklikler sebebiyle oluşan boşlukta kullanılan su yalıtım malzeme ve sistemlerinin önüne geçebilmek için, sistem sorgusu ve buna bağlı deney yöntemlerinin geliştirilmesi gerekliliği anlatıldı. Proje safhasında yapılacak ön incelemelerle oluşturulacak su yalıtım raporu, her projeye özgü hazırlanacak su yalıtım projesi ve detayları, bu projeler dahilinde belirlenecek yerine ve detayına uygun su yalıtım sistemleri ile bu sistemleri sorgulayacak standartlar, yönetmelikler ve su yalıtım imalatının denetim mekanizmasının güçlendirilmesi gerekliliği paylaşıldı. Sonuç bölümü dahil beş bölümde anlatılmaya çalışılan bu araştırma, içeriğinde detay çizimlerine ve örnek uygulama resimlerine sıklıkla yer verildi. Yapılan anlatımlarda, araştırmayı okuyan kişilerle bilgi ve birikimlerin paylaşılması amaçlı, imalat tecrübesi dahilinde olması ya da olmaması gerekenler paylaşıldı.
Özet (Çeviri)
The water, which is indispensable for the life of the living, has such a harmful and destructive effect on the buildings. The methods that can be used for water protection differ for buildings that may be affected by different types and quantities of water. If waterproofing is never done, or if it is not done properly, the legal control mechanism is not regulated and if it is left to personal initiative, it is one of the considerable considerations that can lead to unresolved consequences as well as loss of life and property. Any effects that may be internal or external to the building should be considered and resolved. Especially when the underground waterproofing is not applied or not sufficiently applied in the architectural structures, it seems that the return of the underground waterproofing is either too costly or impossible. For this reason, it has been tried to draw attention to the underground waterproofing, which is often impossible to compensate in this work. In this study; The study entitled“Examination of Waterproofing Systems in Conservation Against Underground Water Effects”was reviewed in four sections and the results in the fifth section. In the conclusion of the thesis, the necessity of developing the system questionnaire and the related test methods in order to be able to avoid the water insulation materials and systems used in the gap due to the deficiencies within the scope of the regulations and the applied standards in our country has been explained considering the earthquake reality. The water insulation report to be made at the project stage, the water insulation project and details to be prepared for each project, the water insulation systems to be determined within these projects, and the standards, regulations and the inspection mechanism of waterproofing should be strengthened. This research, which is being discussed in five chapters, including the conclusion section, is often featured in detail drawings and sample application pictures. In the narratives that were made, the people who read the research were shared with those who should or should not be in manufacturing experience in order to share their knowledge and experience.