Erken Cumhuriyet Dönemi endüstri yapılarından Sümerbank Bursa Merinos Yerleşkesi
Sumerbank Bursa Merinos Campus which is one of the industrial buildings of the early Republican Period
  1. Tez No: 521902
  2. Yazar: ALİ SARIGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAYA SÖNMEZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Tez ile hedeflenen Erken Cumhuriyet Dönemi'nin iktisadi olarak incelemesi yapılırken bu doğrultuda atılmış olan adımların ülke genelinde ve Bursa özelinde nasıl karşılık bulduğu ve Bursa`nın kuruluşundan günümüze kadar gelişiminin iktisadi olarak incelenerek Erken Cumhuriyet Dönemi'nde kentteki endüstri tesislerinin incelenmesi ile Sümerbank Merinos Yünlü Sanayi Müessesesi yerleşkesi gelişiminin seçilmiş bazı yıllara göre detaylı analizlerinin yapılmasıdır. Bu incelemeler yerleşkenin yakın çevresinin ve buradaki aksların oluşumunda oynadığı rolü Cumhuriyet`in ilanından sonraki imar planları ile fabrikanın gelişiminde dönüm noktası sayılabilecek yıllarda yerleşke ve yakın çevresini gösteren haritalarla çakıştırılarak karşılaştırılmasının yapılması olarak özetlenebilir. Bu çalışma ile Merinos Fabrikası ile İpek-İş Fabrikalarının Mudanya Yolu'nun kuzey ve güneyinde yer seçmesi ve bu yolun standardının yükselmesi ile burada kurulan Türkiye'nin ilk organize sanayi bölgesinin kuruluşuna kadar uzanan süreç ile Merinos Yünlü Sanayi Müessesesi'nin çevresindeki yol aksları ve kuzeydeki konut dokusu oluşumuna olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
During the economic analysis of the Early Republican period which was targeted with the thesis, how the steps taken in this direction corresponded throughout the country and in Bursa and the development of daily life from the foundation of Bursa were examined economically and detailed analysis according to some years of the development of Sumerbank Merinos Woolen Industry Institution. These studies can be summarized as the comparison of the reconstruction plans after the declaration of the Republic with the plans of the vicinity of the settlement and the formation of the axes there, and the comparison of them with the maps showing the settlement and the nearby areas in the years that can be considered as turning points in the development of the factory. It has been examined in this study choosing place of Merinos and Ipek-Is Factories at the north and south of Mudanya Way and with increasing standard of this road a process dating back to the establishment of Turkey's first organizated industrial area and effect of Merinos Woolen Industry Institution to the road axis at the surrounding of factory settlement and formation of northern housing texture.