Kandıra (Kocaeli) florası
Flora of Kandira (Kocaeli)
- Tez No: 521908
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın ana materyali olarak Kocaeli'nin Kandıra ilçesinin bitkileri belirlenmiş ve Kandıra'nın bitki biyoçeşitliliğinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Yapılan arazi çalışmaları sonucunda 1600'den fazla bitki örneği toplanmış ve 81 familyaya ait 397 tür ve tür altı takson belirlenmiştir. Bu taksonlardan 3 türün endemik olduğu tespit edilmiştir. Endemizm oranı % 0,76'dır. Ayrıca 1 türün tehlike altında olduğu ve 1 türün de zarar görme potansiyeline sahip olduğu bulunmuştur. Tespit edilen tür ve tür altı taksonların 2 tanesi Equisetophyta, 3 tanesi Pteridophyta, 392 tanesi ise Spermatophyta bölümüne aittir. Spermatophyta bölümündeki taksonların 6 tanesi Gymnospermae ve 386 tanesi Angiospermae alt bölümünde bulunmaktadır. Angiospermae alt bölümündeki taksonların 331 tanesi Dicotyledonae ve 55 tanesi Monocotyledonae sınıfında yer almaktadır. En çok tür ve tür altı takson içeren familyalar şu şekildedir: Asteraceae (43), Lamiaceae (31), Fabaceae (28), Rosaceae (23) ve Poaceae (21). Bitkilerin fitocoğrafik bölgelerine göre dağılımları ise şöyledir: Avrupa - Sibirya elementi (107), Akdeniz elementi (79), İran - Turan elementi (4) ve fitocoğrafik bölgesi belli olmayan (207).
Özet (Çeviri)
As the main material of this study, plants of the Kandira district of Kocaeli have been selected and it is aimed to reveal the plant biodiversity of Kandira. As a result of the field studies, more than 1600 plant samples were collected and 397 species and subspecies taxa of 81 families were determined. Two of these taxa were endemic. Endemism rate is 0.76 %. It was also found that 1 species was in danger and 1 species had a danger potency. Two of the species and subspecies taxa identified belong to Equisetophyta, 3 belong to Pteridophyta, and 392 belong to Spermatophyta. Six of the taxa in the spermatophyta division are Gymnospermae and 386 in the Angiospermae subdivision. 331 of the taxa in the Angiospermae subdivision are found in the Dicotyledonae and 55 in the Monocotyledonae class. The family with the most species and subspecies taxa are as follows: Asteraceae (43), Lamiaceae (31), Fabaceae (28), Rosaceae (23) and Poaceae (21). The distribution according to the phytogeographical regions are as follows: European - Siberian region (107), Mediterranean region (79), Irano - Turanian region (4) and phytogeographical region not certain (207).