Kocaeli, Kandıra ilçesi Caracodes, Nanhermannia ve Nothrus (Acari: Oribatida) türleri üzerine sistematik araştırmalar
Systematic investigations on the types of Caracodes, Nanhermannia and Nothrus (Acari: Oribatida) in Kocaeli, Kandıra district
  1. Tez No: 550078
  2. Yazar: SERAP GENÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Kandıra ilçesinden toprak örnekleri alınarak, alınan örneklerden oribatid akarlar uygun ayıklama yöntemi ile ayıklanmıştır. Ayıklanan oribatid akarlar ışık ve elektron mikroskobunda incelenmiştir. Bu çalışmada Kocaeli ilinin Kandıra ilçesinin farklı lokalitelerinden alınan toprak ve döküntü numunelerinde oribatid akarlara ait ve tez konusunu oluşturan Carabodes, Nanhermannia ve Nothrus türleri için çalışmalar yapılmıştır. Alınan toprak örnekleri laboratuarda incelenmiştir. Şuana kadar oribatid akar türü Nanhermannia nana (Nicolet, 1855) ülkemizde Samsun, Düzce ve Kocaeli illerinde kaydedilmiştir. Carabodes (C.) femoralis (Nicolet, 1855) ve Nothrus anauniensis Canestrini ve Fanzago, 1877 türleri Türkiye için ilk kayıtlardır. Tespit edilen türlerin; çeşitli vücut yapılarına ait ölçümleri yapılmış, SEM fotoğrafları çekilmiş ve yakın türler ile karşılaştırılması yapılıp, yeniden tanımlanan türlerin dağılışları da verilmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Soil samples were taken from Kandıra town, oribatid mites were selected from the samples by concurrent methods. The selected oribatid mites were examined under light and scanning electron microscopy. In this study, Carabodes, Nanhermannia and Nothrus genera of Oribatid mites which are taken from soil and litte samples taken from different localities of Kandıra District of Kocaeli province were studied. Soil samples were examined in the laboratory. Todate, the oribatid mite species Nanhermannia nana (Nicolet, 1855) has been recorded from Turkey in Samsun, Düzce and Kocaeli provinces. This is the first records of the species Carabodes (C.) femoralis (Nicolet, 1855) and Nothrus anauniensis Canestrini and Fanzago, 1877 from Turkey. Measurements of various body structures of identified species were made, SEM photographs were taken, and comparison with the related species were made and the distributions of redescribed species have also been given.