Yeşilırmak havzasında bulunan çok barajlı bir su kaynakları sisteminde optimal enerji üretimi
Optimum energy production in a multi-reservoir water resources system located in Yesilirmak basin
- Tez No: 521926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCAHİT OPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Su kaynaklarının optimal olarak planlanması ve işletilmesi, ülke ekonomileri ve hayat standartları gibi etkenleri içerisinde barındıran karmaşık bir yapıya ve sürece dayanmaktadır. Muhtemel faydaları en üst düzeye çıkarmak için su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı ve geliştirilmesi, aşılması gereken iki büyük zorluktur ve hidroelektrik santrallerin etkili işletimi bunun önemli bir bileşenini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, çok amaçlı ve çok barajlı bir su kaynakları sistemi tanımlanmıştır. Sistem uzun süreli planlama işletme optimizasyon modeli üzerine kurulmuştur. Modelde dinamik programlama optimizasyon tekniği kullanılmıştır. Kurulan model, Yeşilırmak Akarsu Havzası'nda Yeşilırmak Nehri ana ve tali kolu üzerinde ardışık olarak bulunan çok amaçlı ve çok barajlı bir su kaynakları sistemine uygulanmıştır. Sistemde ilk olarak kurak dönem akımlarıyla güvenilir güç enbüyüklenmeye çalışılmıştır. Elde edilen güvenilir güç sistemde kısıt olarak tanımlandıktan sonra, toplam enerji en büyüklenmiştir. Sistem 3 senaryoda ele alınmış ve buradan elde edilen sonuçlar enerji üretiminin enbüyüklenmesi açısından değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, uzun süreli işletme modeli ile elde edilen güvenilir güç, ampirik denklemlerle elde edilen değerle yakın ve ortalama güç ise, % 32 kadar daha iyi olarak bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Optimal planning and operation of water resources are depend on a complex structure and process that include country economics and life standards. Currently, sustainable use and development of water resources to maximize possible benefits are the two big challenges to be overcome and efficient use of hydropower forms a significant component of this. In this study, a water resources system with multi-objectives and multiple reservoirs is described. This system is set up on the optimal operation model for the long term planning. The technique of the dynamic programming is used for this model. Established model is applied to a water resources system with multi-objective and multiple reservoirs presented successively on the main and secondary line of the Yeşilırmak River in the Yeşilırmak River Basin. Firstly, the maximization of the firm power is studied with the flow data of the draught term. Firm power obtained is described as a constraint in the system, and then total energy in the same model is maximized. The system is considered in three scenarios and results obtained are evaluated to the maximization of the energy production. Accordingly, the firm energy obtained from the optimal operational model for long term planning is presented approximate the value determined by empiric equations, and also the average energy in the model is % 32 better than the value determined by empiric equations.