Hemşirelerin sosyal baskınlık yönelimleri ve örgütsel güvenle ilişkisi
Social dominance orientation of nurses and its relation with organizational trust
  1. Tez No: 521925
  2. Yazar: ALİ KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Hemşirelerin sosyal baskınlık yönelimleri ve örgütsel güvenle ilişkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Çalışma, Mart-Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi'nde çalışmakta olan hemşireler oluşturdu (N=298). Araştırmanın örneklemini, 219 hemşire ve yönetici hemşire oluşturmaktadır. Araştırmaya katılmayı kabul eden hemşirelerden yüz yüze görüşme yöntemi ile veriler toplandı. Veri toplama araçları olarak; Kişisel Bilgiler Formu, Sosyal Baskınlık Yönelimi Ölçeği (SBYÖ), Örgütsel Güven Ölçeği (ÖGÖ) kullanıldı. Verilerin analizinde, sayı, yüzde, ölçeklerin alt boyut ortalama ve standart sapmaları, hesaplandı. Ölçeklerin Cronbach alfa değerlerine bakıldı, iki ölçek puanları arasında kolerasyon analizi yapıldı. Ölçek puanlarıyla hemşirelerin demografik özellikleri arasında ilişkiyi belirlemek için Ki-kare, Mann Whitney U testleri kullanıldı. Bulgular: Hemşirelerin SBY ölçeği ortalaması 50,18±16,91 olarak bulundu. Hemşirelerin ÖGÖ alt boyut ortalamaları; yöneticiye güven 3,96±1,08, kuruma güven 3,25±1,15, çalışma arkadaşlarına güven ortalaması ise 4,54±0,84 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is done to identify social dominance orientation of nurses and its relation with organizational trust. Material and Method: The study which is analytical and cross-sectional is conducted in March – May 2018. The population consists of 298 nurses who work in Çiğli Region Training and Research Hospital and the research sample was 219 nurses and nurse managers. No sampling method was used and all the nurses and nurse managers who accepted to be in the research was reached, then face to face meeting is conducted. Personal Information Form, Social Dominance Orientation (SDO) and Organizastional Trust Inventory (OTI) were use to collect data. In data analysis, percentages, scales' sub-dimension averages and standart deviations are calculated. Cronbach's alpha values are checked and correlation analysis is done between the two scale values. To identify the relation between nurses'demographical information and scale values, chi-square and Mann – Whitney U test are done. Findings: Nurses' total SDO scale value was found 50,18±16,91. When the OTI scale values are examined, trust on manager point was found 3,96±1,08; trust on the institution was found 3,25±1,15 and the trust on co-workers was found 4,54±0,84.