Evaluating feasibility of container virtualization for virtual network functions
Sanal ağ işlevleri için konteynır sanallaştırmanın uygunluğunun incelenmesi
  1. Tez No: 521936
  2. Yazar: UĞURCAN ERGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHRİ ATAY ÖZGÖVDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzde yazılımları özelleşmiş donanımlar yerine standart donanımlarda sanallaştırma teknolojileri kullanarak çalıştırmak yaygın bir pratik haline gelmiştir. Ancak bilgisayar ağları altyapısının çoğu halen özelleşmiş ticari çözümler üzerinde çalışmaktadır. Ağ altyapısını sanallaştırmak üzerine litaratürde ağ işlevi sanallaştırma dalı altında pek çok çalışma bulunmaktadır. Biz bu çalışmada ağ işlevi sanallaştırma çözümlerin yakın zamanda yaygınlaşmaya başlayan farklı bir sanallaştırma teknolojisi olan işletim sistemi seviyesi sanallaştırma veya konteynır sanallaştırma ile uyumluluğunu değerlendirebilmek için bir takım testler yaptık. Bunun için önde gelen konteynır yönetim sistemlerinden Kubernetes üzerinde genel bir servis oluşturduk ve çeşitli miktarlarda istemciler kullanarak performanslarını inceledik. Vardığımız sonuç konteynırlarin performansları kaynak limitleri ve konteynır sayısı gibi parametrelere göre değişse de iyi ayarlanmış bir konteynır sisteminin belli durumlar dışında ağ işlevleriyle kullanıma uygun olduğu yönünde oldu.
Özet (Çeviri)
In modern computing it has become common practice to run software on virtual environments and commodity hardware rather than specialized devices. But most of the network appliances in use are still runs on propriety hardware. There is a significant amount of work in the network function virtualization domain to actualize these network functions in a virtualized manner. In this work we conducted a series of performance tests to evaluate the compatibility of modern container based virtualization solutions for NFV. To accomplish this, we implemented a generic service on top of the prevalent container orchestration software Kubernetes and assessed its performance with numerous clients. Our conclusion is while container performance varies with different parameters such as resource limits and instance counts, a well adjusted container setup is compatible to use with virtual network functions excluding some use cases.