Hareketli eklem kıkırdağının yapısal ve elementel karakterizasyonun yapılması
Structural and elemental characterization of articular cartilage
- Tez No: 521937
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde en çok karşılaşılan bir durum haline gelen osteoartrit bireylerin hareket kabiliyetine engel teşkil etmektedir. Eklemlerde iki taraftaki kemik grupları hareket ederken, birbirine sürtünmemeleri ve rahat hareket edebilmeleri eklem aralığındaki kaygan kıkırdak doku sayesinde olmaktadır. Kıkırdağın ezilmesi durumunda hareket kısıtlanmakta, ağrılı olup hatta eklemin tamamen hareketsiz kalmasına sebep olmaktadır. Bu tez çalışmasın da sağlıklı ve hastalıklı hareketli eklem kıkırdağına sahip olan altı erkek ve altı kadın hastadan alınan kemik-kıkırdak örneklerinin yapısal ve elementel karakterizasyonunun yapılması hedeflenmiştir. Osteoartrit en sık görülen eklem hastalığı olup başta kıkırdak ve kemik doku olmak üzere tüm eklem yapılarını etkileyen dinamik bir süreçtir. Yaş, cinsiyet, heredite, akut travma, kronik yüklenme, önceden geçirilmiş eklem hastalıkları, obesite gibi faktörler osteoartritin oluşmasına sebep olmaktadır. Toplumdaki sıklığı, ortalama yaşam süresinin uzaması, obezitenin artması gibi nedenlerle giderek artmaktadır. Bu tez çalışmasında bireylerin yaşına, cinsiyetine bağlı incelemeler yapılmıştır. Hastalardan alınan kemik-kıkırdak örneği küçük ve geniş açılı X-Ray Saçılma (SAXS/WAXS) cihazı ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) cihazı kullanılarak belirlenmiştir. Elementsel analiz için X-Ray Floresans (XRF) cihazı kullanılmıştır. On iki örnekten alınan sonuçlar önce erkek ve bayanların kendi arasında daha sonra birlikte karşılaştırılarak sonuçlar elde edilmiştir. Kemik-kıkırdak örneklerinin yapısal ve elementel analizi kıkırdak, kıkırdak- kemik arayüzü ve kemik bölümü ayrı ayrı ele alınıp analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis, which is nowadays the most encountered condition, is an obstacle to the ability of individuals to move. As the groups of bones on both sides of the joints move, their friction and their ability to move freely are due to the slippery cartilage tissue in the joint space. In the case of cartilage crushing, movement is restricted, painful and even causes the joint to remain completely immobile. In this thesis, the structural and elemental characterization of bone and cartilage specimens taken from six male and six female patients with healthy and diseased mobile joint cartilage was aimed. Osteoarthritis is the most common joint disease and is a dynamic process affecting all joints, especially cartilage and bone tissue. Factors such as age, gender, heredity, acute trauma, chronic overload, previous joint diseases, obesity cause the formation of osteoarthritis. The frequency in society is increasing due to the average life span, the increase of obesity. In this thesis study, studies related to the age and sex of the individuals were made. The bone-cartilage sample from the patients was determined using a small and wide angle X-ray Scattering (SAXS / WAXS) instrument and a Scanning Electron Microscope (SEM) instrument. X-Ray Fluorescence (XRF) instrument was used for elemental aneurysm. The results from twelve samples were first compared between men and women, and then the results were obtained. Structural and elemental analysis of bone-cartilage specimens were carried out separately by analyzing cartilage, cartilage-bone interface and bone section.