Kaynaklı malzemelerde distorsiyon analizi
The analysis of distortions in welded materials
  1. Tez No: 521940
  2. Yazar: HASAN İLKER ÇELİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Malzemelerin birleştirme yöntemlerinden biri de kaynaktır. Malzemelerde kaynak yapıldıktan sonra, kaynak soğurken geçen sürede malzemede büzülmeler olabilir. Bu büzülmeler malzeme de artık gerilme ve distorsiyon meydana getirir. Artık gerilmeler, malzemenin üzerindeki gerilmeler hariç olan gerilmelerdir ve malzemede çeşitli hasarlara sebep olabilir. Distorsiyonlar ise malzemenin boyutunu etkileyen parametredir. Malzemede meydana gelen artık gerilmelerin ve distorsiyonların olumsuz etkilerini yok edebilmek için kaynak yapıldıktan sonra yapılması zorunlu bazı işlemler vardır. Geçmiş yıllardan bu yana birçok araştırmacı tarafından bu tür gerilmelerin ve distorsiyonların ortaya çıkış sebepleri araştırılmış ve önlemler alınmaya çalışılmıştır. Yapılan deneysel çalışmalar meydana gelen olumsuz koşulları incelemeye ve gerekli tedbirleri almaya yeterli olmamıştır. Günümüz teknolojisinde tasarımcılar ve mühendisler, kaynak işlemini bilgisayar ortamında fiziksel olarak simüle eden programlar kullanmaktadır ki, sonlu elemanlar yöntemi ile çalışan bu programlar daha hassas, sorunun kaynağını tespit edebilen ve önceden gerekli müdahalelerin yapılabileceği bir ortam sunmaktadır. Çalışmamızda elektrik ark kaynağı ile birleştirilen iki adet malzeme üzerindeki artık gerilmeler, sonlu elemanlar yöntemi ile çalışan Ansys Workbench programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Welding is one of the methods of combining pieces of metal material. Once the welding is done, there might be contractions in the material while the welding is cooling off. These contractions cause residual stress and distortions in the material. Residual stresses are the tensions other than the ones that normally occur in the material, and these tensions might lead to various damages. Distortions, on the other hand, make up the parameter that affects the dimensions of the material. In order to avoid the negative effects of the residual stresses and distortions in the material, there are additional processes that need to be done after welding. The causes of the occurrence of such tensions and distortions have been made for preventive actions over the previous years. The experimental work done for his purpose was not adequate enough to shed light on the study of the negative consequences that arose, and to take the necessary precautions. In today's technology, designers and engineers are using programmes that physically simulates welding processing on the computer, and such programmes that uses finite elements method. Provides a medium where the causes of the problems can be determined at a greater precision and the necessary preventive interventions can be made in advance. In this paper, the residual stresses detected on a two piece metal material welded by means of arc welding have been analyzed by means of the programme named Ansys Workbench that operates with finite elements method.