Sensör tabanlı otomatik güneş paneli temizleme sistemi prototipi
Sensor based automatic solar panel cleaning system prototype
  1. Tez No: 521941
  2. Yazar: TEVFİK KARGACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ONUR HOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında, güneş panellerinin verimini artırmak için panel yüzeyinde oluşabilecek tozlanma gibi çevre etkilerini algılayan ve otomatik devreye girip bu etkileri ortadan kaldıran bir güneş paneli temizleme sistemi gerçekleştirilmiştir. Sistem, temizleme mekanizması ve bu mekanizmayı kontrol eden bir elektronik devreden oluşmaktadır. Temizleme mekanizmasında, panel boyunca hareket edebilen bir fırça ve bu fırçanın üzerine su besleyen bir selenoid valf bulunmaktadır. Panellerde oluşan tozlanmayı algılayabilmek için elektronik devrede direnç değeri ışık şiddeti ile değişen LDR'ler (ligth dependent resistance) kullanılmıştır. Söz konusu LDR'lerden alınan analog sinyaller bir mikrodenetleyici arafından işlenerek temizleme sisteminin devreye girmesi sağlanmaktadır. Prototipi üretilen temizleme sistemi üzerinde gerçekleştirilen deneyler sonucunda panel çıkış veriminin temizlenmeyen panel çıkış verimine göre daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Çalışma tasarım, üretim ve test olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada temizleme sisteminin mekanik aksamı ve elektronik devre kısımları tasarlanmıştır. İkinci aşamada ise tasarlanan sistem gerçekleştirilmiştir. Son aşamada ise sistemin performansı test edilmiş ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a solar panel cleaning system has been realized that recognize the environmental effects such as dustiness that may occur on the surface of the panel in order to increase the efficiency of the solar panels. Once such effects are sensed, an automatic cleaning system begins to work and the negative factors that decrease the efficiency of the panel have been removed from the surface. The system consists of a cleaning mechanism and an electronic circuit that controls this mechanism. The cleaning mechanism include a brush that is able to move among the surface of the panel and a selonoid valf that is connected to the water tank. Ligth dependent resistors (LDRs) are employed to sense the dust occured on the surface of the panels. The analog output signals of LDRs are set as to be the input of a microcontroller and the cleaning system is get run by this way. It is observed from the experiments performed on the produced prototype that, the efficiency of cleaned module is signaficiently higher than the module that is not cleaned. This study is composed of three main parts: design, production and test. In the first part the mechanical and electronical design of the system is realized. In the second part, the manufactured system is introduced. In the final part, the test and the performance results are presented.