Kayma mod ile ultrasonik motorun hız kontrolü
Speed control of ultrasonic motor with sliding mode
- Tez No: 521948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CANER AKÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde kullandığımız elektromekaniksel sistemlerin geliştirilmesi neticesinde kullanımı yaygın hale gelen elektrik motorlarından yeni nesil yürüyen dalga ultrasonik motorları boyutlarının küçük ve ömürlerinin uzun olması bakımından daha çok tercih edilmektedir. Teknolojik gelişmeler neticesinde, geliştirilen sistemlerin bakım maliyeti bakımından ucuz, yapısal olarak küçük ve çalışma olarak kararlı olmaları konusu önemini korumaktadır. Yürüyen dalga ultrasonik motorlar boyut, yüksek moment ve ucuz bakım maliyeti bakımından çok tercih edilmektedir. Bu tezde Kayma Mod kontrol yöntemi ile Ultrasonik motorun sürülmesi Matlab simulasyonu ile incelenmiş simulasyon sonuçları, en yaygın kullanılan sürücülerden biri olan PID kontroller ile yine Matlab ile ultrasonik motorun sürülmesi simulasyonu ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Sürücü devrenin tasarım aşamaları ve ilgili parametrelerin seçimi için tahminler yapılmış ve en uygun parametreler bulunmuş ve doğrulukları sistemin cevabı ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the development of electromechanical systems that we use today, the new generation of walking wave ultrasonic motors from electric motors becoming widespread are preferred because of their small dimensions and their long life. As a result of technological developments, it is important that the developed systems should be cheap in terms of maintenance cost, small in structure and stable in operation. Walking wave ultrasonic motors are highly preferred in terms of size, high moment and cheap maintenance cost. In this thesis, results of simulated results with Matlab simulation, ultrasonic motor drive simulation with Matlab and PID controls among the most commonly used drivers were made. The selection of driver settings and parameters and the identification and verification of parameters were tested with the system response.