Jensen, Hermite-Hadamard ve Ostrowski eşitsizlikleri üzerine
On the jensen, Hermite-Hadamard and Ostrowski inequalities
- Tez No: 521949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖĞÜNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmuştur. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde Jensen eşitsizliklerinin tanımı verilmiş ve teoremlerle desteklenmiştir. Üçüncü bölümde konveks fonksiyonları içeren bazı eşitsizliklerle ilgili teoremler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise Hermite-Hadamard eşitsizliklerinin ne olduğu verilmiştir ve bazı teoremlerin ispatları açık halde verilerek incelenmiştir. Beşinci bölümde ise Ostrowski eşitsizlikleri dört kısma ayrılarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, consisted of five parts. The first part was divided forth he entrance part. In the second part, the definition of Jensen inequalities was given and supported by theorems, In third part, it was given theorems about some inequalities including convex funcitons. In the fourthpart, it was given what is the Hermite- Hadamard inequalities and the proofs of some thorems were explicitly given and examined. In the last part, Ostrowski inequalities were handled in four parts.