Uzaktan eğitim sınav yönetim modülü hazırlama
Preparation of exam management module for distance education
  1. Tez No: 521947
  2. Yazar: MUSTAFA KARSLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EYÜP KİRİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Uzaktan eğitim teknolojilerini kullanarak eğitim alan öğrenciler derslerini web tabanlı çevrimiçi sistemlerde takip edebilmekte ve teknolojiyi etkin kullanabilmektedirler. Teknolojinin etkin kullanıldığı bir ortamda sınav organizasyonunun geleneksel yöntemlerle yapılıyor olması ciddi iş yükü ve zaman kaybı oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, uzaktan eğitim yöntemi ile ders alan öğrencilerin sınav soru ve evraklarının web tabanlı ortamda hazırlanarak güncel uzaktan eğitim teknolojilerine uyarlanmasını sağlamaktır. Bu çalışmada Türkiye'deki daha önce geliştirilen ve hala kullanılmakta olan sınav yönetim modülleri incelenerek uzaktan eğitim birimlerinin ihtiyaçları doğrultusunda bir modül geliştirilmiş ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulunun 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı yarıyıl sonu sınavında uygulanmıştır. Geliştirilen modül; bir öğrencinin aldığı tüm derslerin içerdiği soru bankası, cevap kâğıdı ve kitapçık basımı da dahil olmak üzere ihtiyaç duyulan işlevleri yerine getirmektedir. Bunun yanı sıra bu modül bir araca ya da mekâna bağlı kalmadığı için web tabanlı sınav yönetim sistemine uygun olup zamandan ve iş yükünden tasarruf sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The students whose uses Distance Education Technologies can follow their courses in web based online systems and use the technology effectively. In an environment where technology is used effectively, the fact that the exam organization is still making with traditional methods is a serious workload and time loss. The main purpose of this study is to prepare the exam questions and documents for the students taking courses with distance Education in the web based environment and adapt them to the technology. In this thesis, direction of the needs for distance education units a module was developped and success has been tried with applying to Final Exam in Afyon Kocatepe University Distance Education Vocational School, 2017-2018 education year, spring semester. For this aim, in Turkey, previously developed and currently in use exam management modules was exanined. In this module; containing all lessons a student gets, question bank, answer paper and printing of booklet, many required features are fulfilled. Moreover, this module, because it is not connected to a tool or space, it is convenient the web based test management system so saves time and workload.