Teaching functions to 9th grade students using realistic mathematics education approach:an action research
9.sınıf öğrencilerine gerçekçi matematik eğitimi ile fonksiyon öğretimi: bir eylem araştırması
  1. Tez No: 521980
  2. Yazar: AYŞE KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ASLAN TUTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu eylem araştırmasının amacı, fonksiyonların öğrenimini ve öğretimini geliştirmektir. Ayrıca, bu çalışmada matematik ve matematik öğrenme ile ilgili algıların pozitif yönde geliştirilmesi de amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda, Gerçekçi Matematik Eğitimine dayanan fonksiyon öğretimi prensiplerine göre dersler dizisi geliştirilmiştir. 24 tane 9.sınıf öğrencisi, dört hafta süren öğretime katılmıştır. Geliştirilen öğretim uygulamasının etkililiğini araştırmak için, öğretimden önce ve sonra Fonksiyon Bilgi Testi ile öğrencilerin fonksiyon bilgisi değerlendirilmiştir. Ayrıca, öğretimden önce ve sonra öğrencilerin matematik anlayışları ve matematik öğrenme ile ilgili algıları incelenmiştir. Öğrencilerin matematik anlayışlarının ve matematik öğretimi hakkındaki algılarının değişimi ön ve son anket ile değerlendirilmiştir. Bununla beraber, öğrencilerin Gerçekçi Matematik Öğretimine dayalı fonksiyon öğretimi hakkındaki görüşleri, son anket ve öğrencilerin tuttukları günlükler aracılığıyla incelenip değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Gerçekçi Matematik Eğitimine dayanan fonksiyon öğretimi prensiplerine göre geliştirilen dersler dizisinin, öğrencilerin fonksiyon bilgisinin gelişmesine olumlu etkileri olduğu sonucuna varılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, geliştirilen dersler dizisinin bazı öğrencilerin matematik anlayışlarının olumlu yönde gelişmesine ya da olumlu yönde matematik anlayışına sahip öğrencilerin aynı anlayışta kalmasına katkı sağlayabileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, öğrencilerin tüm algılarında olmamakla birlikte bazı algılarında anlamlı değişimler gözlenmiştir. Bu noktadan hareketle Gerçekçi Matematik Eğitimin umut verici bir yaklaşım olduğu sonucuna varılabilir. Matematik öğrenme algıları ile ilgili bulguların aksine öğrencilerin fonksiyon öğretimi hakkındaki algıları incelendiğinde, öğrencilerin fonksiyon öğrenim sürecinde Gerçekçi Matematik Eğitimi yaklaşımı üzerinde önemle durdukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This action research study sought to improve teaching and learning of functions and to develop positive perceptions of mathematics and mathematics learning. For these purposes, instructional sequences based on Realistic Mathematics Education (RME) principles of teaching functions for understanding were developed. Twenty-four 9th grade students attended RME based instruction which took four weeks. In order to investigate the effectiveness of the instruction, students' knowledge of functions was assessed by Function Knowledge Test before and after the instruction. In addition, students' conceptions of mathematics and perceptions of mathematics learning were also investigated before and after the instruction. Changes in the students' conceptions of mathematics and perceptions of mathematics learning were evaluated through the completion of a pre and post open ended questionnaire. Furthermore, students' experiences about learning functions based on RME approach were examined and evaluated through a post open ended questionnaire and students' journals. The results of the study showed that the function instruction based on RME principles of teaching functions for understanding has positive impacts on development of students' knowledge of functions. In addition, it was found that the instruction may help some participants to improve their conceptions of mathematics or to ensure participants with cohesive conceptions of mathematics to hold the same conception of mathematics after the instruction. Also, it was found that there were significant changes in the results of some perceptions, but not all perceptions of mathematics learning. It is deduced that RME approach is promising. On the contrary, findings related to perceptions of learning functions revealed that students overemphasize RME approach in their learning of functions.