Lot-sizing and scheduling in flow shops
Akış tipi atölyelerde lotlama ve çizelgeleme
  1. Tez No: 521981
  2. Yazar: MURAT GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAMER ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Lotlamanın konusu üretim miktarlarının belirlenmesi, çizelgelemenin konusu ise işlerin belirli makineler üzerinde sıralanmasıdır. Lotlama ve çizelgeleme, birbirine bağlı bu iki problemi aynı anda çözmeye yönelik yöntemleri ifade eden genel bir tabirdir. Biz bu tezde akış tipi atölyelerde karşılaşılan üç lotlama ve çizelgeleme problemini inceliyoruz. Bunların ilki; tek seviyeli, paralel makineli, ikincil kaynaklı, birikimli talepli bir problem. Amaç toplam takım-söküm sayısını en aza indirmek. İkincisi; iki makineli, seri ürün ağaçlı bir akış tipi atölyede geçiyor. Birincil hedef gecikmiş sipariş sayısını en küçültmek, ikincil hedef üründen ürüne geçişlerin toplam sayısını en küçültmek. Üçüncü problemde, yine iki makineli akış tipi atölyede,“Hiç gecikmiş siparişin olmadığı bir üretim planı var mıdır?”sorusuna cevap arıyoruz. İlk iki problem için yeniden biçimlendirmeler öneriyoruz, çeşitli en iyilik koşulları gösteriyoruz ve bilgisayar deneyleri gerçekleştiriyoruz. Sonuncu problem için ise birtakım teorik sonuçlar verdikten sonra polinom zamanlı bir algoritma geliştiriyoruz.
Özet (Çeviri)
Lot-sizing is concerned with the product quantities, whereas scheduling considers the specific machines and product sequences. Lot-sizing and scheduling refers to procedures that aim to solve these interdependent problems simultaneously. In this thesis, we investigate three lot-sizing and scheduling problems encountered in flow shops. The first one is a single-level parallel machine problem with a secondary resource and cumulative demand, where the objective is to minimize the number of setups and teardowns. The second examines a two-machine flow shop with a serial bill-of-materials. The goal is to first minimize back orders and then the number of changeovers. The third problem arises in the two-machine flow shop as well. The question is whether there exists a feasible production plan to satisfy all requirements. For the first two problems, we suggest reformulations, prove several optimality conditions, and carry out computational experiments. For the last one, we develop a polynomial algorithm after giving some theoretical results.