Büyükşehir sınırlarında tüzel kişiliği kaldırılan köylerde hizmet kalitesindeki değişimin değerlendirilmesi: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi örneği
Evaluation of the change in service quality in the villages who have been removed as legal entities on the borders of the metropolitan municipality: Example of the Metropolitan Municipality of Kocaeli
  1. Tez No: 522018
  2. Yazar: VEDAT ERİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEHBİ ALPAY GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Köyler, insanların birlikte yaşama ihtiyacının bir sonucu olarak ortaya çıkmış yerleşimlerdir. Bu nedenle köyler, tarihsel olarak oldukça köklü bir geçmişe sahiptirler. Köklü bir geçmişe sahip olan köylerin günümüzdeki durumunun anlaşılabilmesi için tarihsel süreçte uğramış olduğu değişimi ortaya koymak önemli görülmüştür. Köylerin sahip olduğu değerler üzerinden, günümüzdeki mevcut durumlarını tartışmayı amaçlayan bu çalışmanın birinci bölümünde, köy olgusuna ve köylerin tarihsel süreçte uğradığı değişikliklere yer verilmiştir. Burada özellikle Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti'ndeki köy yönetimleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde 6360 Sayılı Düzenleme ile tüzel kişiliği kaldırılan köylerin, yerelleşme ve optimal büyüklük açısından nasıl bir anlam ifade ettiği tartışılmış, bu tartışma özelinde uluslararası düzenlemelere ve çeşitli değerlendirmelere yer verilmiştir. Köylerin mevcut durumu değerlendirilirken, küreselleşme kavramının dünya üzerinde yaratmış olduğu değişikliklere değinilmiş ve köylerin yerel demokrasi açısından sahip oldukları özelliklere yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, tüzel kişiliği kaldırılan köylerin günümüzdeki durumunu anlaşılabilir kılmak için, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sınırlarında bulunan ve tüzel kişiliği kaldırılan köylerde yapılan alan araştırmasına yer verilmiştir. Alan araştırmasında karşılaştırma yapılabilmesi adına mahalle yerleşimleri de değerlendirmeye dâhil edilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde ise, alan araştırması sonucunda yapılan genel değerlendirmeler ile birlikte, köylerin sorunlarına yönelik çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Villages are settlements that have emerged as a result of people needing to live together. For this reason, the villages have a historically deep history. It is important to show the change that the villages with a long history have undergone in the historical process in order to understand the current situation. In the first part of this work, which aims to discuss the current state of affairs over the values that the villages have, the changes in the village fact and the villagers in the historical process have been included in the first part.Here especially focused on village administrations in the Ottoman Empire and the Republic of Turkey. In the second part of the study, it was discussed how the villages who had been removed as legal entities by the Regulation No. 6360 expressed their meaning in terms of localization and optimal size. In this discussion, international arrangements and various evaluations were given.When the current situation of the villages is evaluated, the changes that the concept of globalization has created on the earth have been mentioned and the features that the villages have in terms of local democracy are mentioned. In the third part of the study, a field study was carried out in the villages located on the borders of Kocaeli Metropolitan Municipality and removed from legal entity in order to make the present situation of the removed villages understandable.Neighborhood settlements have also been included in the assessment to allow comparison in the field survey. In the conclusion part of the study, together with the general valuations made as a result of the field survey, a solution proposal for the problems of the villages was tried to be presented.