Sivas iline ait hava kirliliği verileri ile meteorolojik veriler için çoklu lineer regresyon uygulaması
Multiple lineer regression applications for Sivas city centre using air pollution data and meteorological data
- Tez No: 52204
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Meteoroloji, Çevre Mühendisliği, İstatistik, Meteorology, Environmental Engineering, Statistics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada hava kirliliğine etki eden faktörlerle (ısı, nem, rüzgar, gün) havadaki SO2 ve duman konsantrasyonları arasındaki çoklu lineer regresyon analizi yapılmıştır. 1987 - 1994 Yıllan arasındaki sekiz yıl için Sivas iline ait günlük SO2, duman, nem, ısı ve rüzgar ölçümleri esas alınarak her bir ay için bir çoklu lineer regresyon denklemi kurularak bunların gerekli varsayımları sağlayıp sağlayamadıkları incelenmiştir. Böylece, hangi aylara ait regresyon denklemlerinin daha etkili bir tahmin amacıyla kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study,multiple linear regression between the factors affecting the degree of air pollution (temperature, moisture, wind, day) and (SO2) and smoke concentration in the air, carbon dioxide has been carried out. For this purpose, a linear regression equation for each month were proposed and these were analysed whether they full fill the necessary proposals or not. By this way, the montly equations which are most effective for prediction have been found out. II