Sürtünme karıştırma kaynağı (FSW) ile kaynak edilmiş alüminyum alaşımlarının yorulma ömrünün arttırılması
Improvement of fatique life of friction stir welded (FSW) aluminum alloys
- Tez No: 522079
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH KAHRAMAN, DOÇ. DR. ŞEFİKA KASMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
7xxx serisi alüminyum alaĢımları sahip olduğu düĢük yoğunluk ve yüksek mukavemetleri sebebiyle özellikle yüksek mukavemet ve hafiflik istenen havacılık ve uzay endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yüksek mukavemetli, yorulma ve korozyona dayanıklı olan 7xxx serisi alüminyum alaĢımlarının geleneksel ergitme kaynak yöntemleriyle kaynak edilebilirliğinde yaĢanılan sorunlar nedeniyle araĢtırmacıları bu yönde çalıĢma yapmaya yönlendirmiĢtir. Özellikle 2xxx ve 7xxx serisi alüminyum alaĢımları ergime bölgesinde gösterdikleri kötü katılaĢma mikro yapısı ve boĢluk kaynak hatasından dolayı genelde ―kaynak edilemez‖ malzeme olarak sınıflandırılmaktadır. Bu çalıĢmada, 5 mm kalınlığında AA7075-T651 alüminyum alaĢımlı plakalar sürtünme karıĢtırma kaynak yöntemiyle birleĢtirilmiĢlerdir. Sürtünme karıĢtırma kaynağı beĢgen geometrili omuzlu pim kullanılarak farklı pim dönme ve kaynak ilerleme hızlarında uygulanmıĢtır. Kaynak dikiĢine dik yönde çıkarılan numunelere çekme, eğme, yorulma testleri uygulanmıĢtır. Kaynak bölgesinin içyapıları optik mikroskop ile incelenmiĢtir. Yorulma ömürlerinin hızlara bağlı olarak değiĢimi, yüksek yorulma dayanımı veren parametreler belirlenmiĢtir. Ayrıca ultrasonik dövme iĢlemi uygulanarak malzemenin yorulma ömrünün artırılması amaçlanmıĢtır. Deneysel çalıĢmalar sonucunda elde edilen sonuçlar tablo ve grafik olarak sunulmuĢtur.
Özet (Çeviri)
Due to its low density and high strength, the 7xxx series aluminum alloys are widely used in the aerospace industry, especially where high strength and levity are required. Due to the problems encountered in the weldability of high strength, fatigue and corrosion resistant 7xxx series aluminum alloys by conventional welding methods, researchers have been directed to study in this field. In particular, 2xxx and 7xxx series aluminum alloys are generally classified as“non-weldable”due to poor solidification microstructure and void weld defects they exhibit in the melting zone. In this study, 5 mm thick AA7075-T651 aluminum alloy plates were joined by the friction stir welding method. The friction stir welding was carried out at different pin rotational speeds and welding speeds using a pentagonal shouldered pin. Tensile tests, bending tests, fatigue tests were applied to the specimens taken from welded plates. Welded joints' sections were examined using optical microscope. The change of fatigue life depending on the speeds, parameters giving high fatigue strength are determined. It is also aimed to increase the fatigue life of the material by applying ultrasonic impact treatment process. Results obtained from the experiments are presented in tables and graphs.