İçecek sektöründe stok kontrolü için analitik ağ süreci (AAS) yönteminin uygulanması
Analitical network process management application for inventory control in beverage industry
- Tez No: 522081
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN FIĞLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüz yoğun rekabet koşulları ve müşteri beklentileri, maliyetlerin minimize edilmesini ve etkin tedarik zinciri yönetimini zorunlu kılmaktadır. En önemli maliyet kalemlerinden olan stok maliyetlerinin azaltılması ve etkin yönetilmesi rekabetçi piyasa koşulları açısından önem arz etmektedir. Özellikle piyasa koşullarının fiyatları belirlediği bir çağda maliyetlerin çok etkin yönetilmesi gereken ve rekabetin çetin olduğu içecek sektöründe stok yönetiminin kontrol seviyesi hayati önem arz etmektedir. Stok kontrolü için stok sınıflandırma için klasik ABC analizi gibi temel yöntemlerin dışında çok çok kriterli karar verme yöntemleri de kullanılabilmektedir. Bu çalışmada 25 ana mamul stok kalemi seçilmiştir. Çok kriterli karar verme yöntemlerinden olan analitik ağ süreci (AAS) yöntemi ile 5 ana kriter ve 13 alt kriter belirlenip Superdecision paket programı yardımıyla sınıflandırma yapılmıştır. Analitik ağ süreci yaklaşımı ile sınıflandırılıp değerlendirilmiş ve stok yönetimi açısından sektöre katkıları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Current hard computation circumstance and customers expectation cause obligate minimize costs and efficient supply chain management system. Reducing stock cost is one of the most important item and efficient management have importance in terms of competitive market conditions. Stock management is vital importance in beverage industry which has to be efficient cost management and the level of stock management, especially in the market circumstance where identifying prices. Out of classical stock classification ABC analysis like basic model, multi criteria decision making model available for inventory management. In this study, 25 main stock keep unit has been selected. One of the multi criteria decision making model specified with 5 main and 13 sub criteria, categorized analytic network process model by the help of Superdesicion program. Categorized, evaluated and specified in terms of stock management by analytic network process approach.