Türk vergi yargı sisteminde 1982 reformu ve uygulaması
  1. Tez No: 52209
  2. Yazar: MUALLA ŞAHİN (GÜCİN)
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. METİN İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Devlet, Anayasa çerçevesindeki işlevlerini yerine getirebilmek için finansmana ihtiyaç duymakta ve en büyük kaynak olarak vergiler önem kazanmaktadır. Bu kaynağın elde edilmesinde, devlet ile fertler arasında vergi, resim, harç gibi mali yükümlülükler ve bunların zam ve cezalan konusunda tarh, tahakkuk ve tahsil aşamalarında uyuşmazlıklar doğabilmektedir. Ayrıca vergi kanunlarının gelişen sosyal ve ekonomik şartlara uyum sağlaması amacıyla sık sık değiştirilmesi, vergi uyuşmazlığı sayısını artırmaktadır. Vergi yargısının temel amacı, ortaya çıkan vergi uyuşmazlıklarının çözümlenmesini sağlamaktadır. Elbette, iyi düzenlenmiş, çağa cevap veren bir“Vergi Yargı Sistemi”, vergi adaletinin sağlanmasında en büyük işlevi görecektir. Türk Vergi Yargısı alanında, ortaya çıkan sorunlar doğrultusunda, 1982 yılında, önemli sistem değişiklikleri gerçekleştirilmiştir. 1982 Reformu olarak nitelenen bu değişimle, 2575 sayılı, 2576 sayılı, 2577 sayılı kanunlar yürürlüğe girerek, ayrıca Vergi Usul Kanunu'nun ilgili maddesinde değişiklik yapılmıştır. Tez çalışmasının amacı, 1982 öncesi ve 1982 sonrası Vergi Yargı Sistemi ve Uygulamasının karşılaştırılması ve değerlendirilmesini yapmaktır. Karşılaştırma ve değerlendirme yapılırken, önceki sisteme ilişkin hükümler, sorunlar, sorunları ortadan kaldırmaya yönelik düzenlemeler ayrıntılı biçimde ele alınacaktır. Ayrıca 1982 Reformu ile gerçekleştirilen yeniliklerin hangi hükümlere yönelik olduğu ve mevzuat değişikliğinin uygulamada olumlu ve olumsuz etkileri irdelenecektir. Ill
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The government needs financing in order that its functions in the constitutional framework may be done and taxes, as the greatest source, gain importance. In the obtaining process of this source, there may be some disagreements between government and individuals about financial obligations such as tax, toll, fee and their fines on imposition, assessment and collection phases. In addition, frequently changes done in the tax codes for the adaptation to the progressing social and economic conditions increase the number of tax conflicts. The basic aim of tax judgment is to provide solution for tax disagreements arisen. Of course, a wellorganized and modern tax judgment system will have the biggest function in the ensuring of tax justice. In 1982, important systemic modifications have been carried out in the field of Turkish Tax judgment in pursuant to the problems arisen. By this modifications which have been called as Reform 1982, the codes numbered 2575, 2576 and 2577 have come into force and the alterations have been realized in the related articles of Tax Procedure Code. The aim of thesis study is to make comparison and evaluation of Tax Judgment System and its application by before and after 1982. The rules, issues and arrangements for the solution of these issues which all belong to previous system will be considered in detail while the comparison and evaluation have been being realized. Furthermore, the matter that the new arrangement of Reform 1982 were directed to which rules and positive and negative effects of changes of regulations in application will be searched out. IV