Bir tarihçi olarak Cemal Kutay, hayatı ve eserleri
As a historian, Cemal Kutay his life and works
- Tez No: 52208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. AKİF ERDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Cemal Kutay 1910 yılında Konya'da doğdu. Babası Cizre Emiri Bedirhan Bey'in on yedinci çocuğu Tahir Bey'dir. Babası Konya'da hakimlik görevinde bulunmuştur. 1924 yılında Tabir Bey'in ölümü ile ailesine bakmak zorunda kalan Kutay, 1929 'da Konya Lisesi'nin son sınıfından ayrılarak Ankara'ya gider, Hâkimiyet-i Milliye Gazetesinde musahhih olarak çalışmaya başlar. 1932 yılında Konya'ya geri dönerek Yeni Anadolu Matbaası 'nı kurar. Ayrıca“Yeni Anadolu Gazetesi”ile“Terbiye Postası”Dergisini çıkartarak Ankara'da kazandığı birikimlerini tatbik etme imkânı bulur. 1934 yılında Ankara'ya tekrar dönmek zorunda kalır. 1940 yılma kadar Hâkimiyet-i Milliye (1935'te Ulus adını aldı)' de çalışmalarına devam ederek Yazı İşleri Müdürlüğüne kadar yükselir. Bu tarihte hükümetle arasındaki zıtlaşma yüzünden İstanbul'a yerleşmek zorunda kalır. İstanbul'da ilk olarak 1941 yılında Turgut Bayar'la birlikte Halk Gazetesini çıkartır.“Millet Dergisi”1950'lere kadar aktif bir mücadele verdikten soma yayın hayatına son verir. Dinî içerikli“Hakka Doğru”Dergisi ise 1952 yıllarına kadar yayın hayatını sürdürür. Kutay çeşitli yayın organlarında da yazılar yazmıştır. Ayrıca bir taraftan kitap çalışmalarında bulunurken diğer taraftan da“Çağımız”,“Tarih Konuşuyor”,“Sohbetler”gibi dergileri yayımlamıştır. Tarih alanında yüzlerce kitap, binlerce makaleye imza atmış olan Kutay, yeni eserler yazmanın gayretiyle, İstanbul'da yaşamım sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cemal KUTAY was bom in Konya in 1910. His father was Tahir Bey, the seventeenth son of Bedirhan Bey, Pasha of Cizre. His father worked in Konya as a judge. Since Cemal Kutay had to look after his family due to the death of his father in 1924, he left Konya High School in 1924 while he was in the last class of the school. Then he went to Ankara and began to work in Hakimiyet-i Milliye newspaper as a proofreader. Returning back to Konya in 1932, he founded the“Yeni Anadolu Matbaası”(New Anatolia Printing Press). Besides, while publishing“Yeni Anadolu”(New Anatolia) newspaper and“Terbiye Postası”(Education Post) journal, he had found an opportunity to demonstrate his experiences gained in Ankara. He again had to return to Ankara in 1934. Till 1940 he worked in“Hakimiyet-i Milliye”(Soveignty of the Nation) - its name was changed in 1935 as“Ulus”( Nation)- and he was even promoted to Editor-in-chief of this newspaper. He had to settle down in Istanbul due to the opposition between the government and him during this time. He firstly published“Halk Gazatesi”(People Newspaper) with Turgut Bayar in Istanbul in 1941. Then he published“Millet”( Nation ) and“Hakka Doğru”(Towards God and the right) journals. After having given active struggle until 1950, the journal Millet's publishing life was ended in 1950. On the other had the journal Hakka Doğru, it has religious implicit, continued to be published until 1952. While he was trying to write books he also published“Çağımız”(Our Century),“Tarih Konuşuyor”(History is speaking) and“Sohbetler”(Conversations) journals. Cemal KUTAY, who wrote hundreds of books and thousands of articles in the field of history, lives in Istanbul with the efforts of writing new works of ait.