Türk vergi yargısı sisteminde 1982 yılı reformu ve uygulamasının değerlendirilmesi
- Tez No: 98940
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Türk vergi yargısı sisteminde 1982 yılı reformu ve uygulamasının değerlendirilmesi çalışmasında, vergi uyuşmazlıklarının çözümü yolunda 1982 yılı öncesi uygulanan vergi yargısı sistemi ile bu tarihte yapılan değişiklikle uygulanmaya başlayan yeni sistem tezin konusunu oluşturmaktadır. Konu Türk Vergi Yargısı sisteminde yeniden yapılanmaya ilişkin 2575. 2576, 2577 sayılı Kanunların yürürlüğünden öncesi ve sonrası dönemler ile yabancı ülkelerde uygulanan vergi yargı sistemleri ve bu sisteme düşünülebilecek alternatif modeller şekliyle irdelenmiştir. Bu çalışma ile ulaşılmak istenen amaç vergi uyuşmazlıklarının çözümünde ülkemizde mevcut uygulanan vergi yargısı sisteminin artık ihtiyaca cevap vermediğini aleni şekilde ortaya koymaktır. 20 Ocak 1982 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren üç Yasa ile vergi yargısı alanında gerek kuruluş ve işleyiş, gerekse yargılama usulü ile ilgili önemli düzenlemelerden önce uygulanan sistem ve eleştirileri ile vergi yargısının bugünkü kuruluşunu, işleyişini, mensuplarının hak ve görevlerini, vergi yargısında uygulanan usulü ve reform niteliğinde sayılan bu düzenlemelerin artık ihtiyaca cevap verip vermediği konusu tezin araştırma konuşu olmuş, ikinci ve üçüncü bölümde yeni sistemin uygulanmasına geniş yer verilerek ortaya çıkan sorunların değerlendirilmesi yapılmış, yabancı ülkelerde uygulanan vergi yargı sistemleri hakkında kısa bilgi verilerek yeni alternatif modeller geliştirilmiş. Tezde araştırma yöntemi olarak, belge tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sırasında ihtiyaç duyulan verilerin büyük bir çoğunluğu literatür taraması sonucunda, bir kısmı ise yetkili ve ilgili kişilerle yapılan görüşmeler sonucunda elde edilmiştir. Tez çalışması ile elde edilen en önemli sonuç; belirtilen üç yasanın yürürlüğe girmesiyle yapılan düzenlemeler günümüzde ihtiyaca cevap verememektedir. Yeni sistemin uygulanmasında ortaya çıkan sorunlar iyi teşhis edilmeli idarenin, üniversitenin ve vergi yargısının müşterek çalışmasıyla sistemde ortaya çıkan tıkanıkların giderilmesi yoluna gidilmelidir.
Özet (Çeviri)
In the study of the evaluation of 1982 reform and its practice in the Turkish tax court system, two systems to solve tax conflicts, the tax court system before 1982 and the new system with the changes in that year form the subject of the thesis. The subject examines the periods before the laws about reengineering of the Turkish tax court system-laws 2575, 2576, 2577- entered into force and after their effective date, the tax court systems in foreign countries and alternative models instead of our current tax court system. The purpose of the study is clearly to state that the current tax court system is not sufficient anymore to solve tax conflicts. The system before the important reforms in 01.20.1982 with the promulgation of three laws at the Official Gazette which are about both the structure and the function and jurisdiction procedure of the tax court; the system's criticism, and the structure of the current system its function, the rights and duties of its members, the jurisdiction procedure and the question whether these changes which are thought as reforms are satisfactory anymore or not form the subject matter of the thesis. In the second and third chapters the application of the new system is examined and the problems that come to light are evaluated. New alternative models are also developed in these chapter by presenting short information about tax court systems in the foreign countries. During the preparation of the thesis, document scanning is used as the research method. Most of the data that are needed during the study have been got by literature scanning and some of them are obtained by the interviews with authoritative and related people. The most important result of the thesis is that the reformations that were made by the promulgation of three laws which are emphasized in the first paragraph are not satisfactory. The problems raised in the application of the new system, must clearly be identified and solved by the joint work of the tax administration, the universities and the tax juristiction.