Kumarin türevi içeren bazı steroidal polimerlerin sentezi, karakterizasyonu ve biyolojik çalışmaları
Synthesis, characterization and biological studies of some steroidal polymers containing coumarin derivatives
  1. Tez No: 522095
  2. Yazar: SEMA IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ZOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Her bir zincir ucunda steroid ve kumarin parçaları içeren biyo-bozunur poli (ε-kaprolakton) (PCL), halka açılması polimerizasyonu (ROP) ve“klik”kimyası tekniğinin bir kombinasyonu ile sentezlendi. Bu çalışmada, biyo-bozunur polimer zinciri iki farklı fonksiyonel grup içerir: α-ucunda bir biyoaktif steroid molekülü (Kolesterol, Pregnenolon, Dehidroepiandrostan, Dihidrotestosteron ve Estradiol) ve ω-ucunda doğal bitki kaynaklı bir bileşik olan kumarin (4-metilumbelliferon) bulunur. Hidrofobik polimerlerin kimyasal yapısı, spektroskopik teknikler kullanılarak doğrulanmıştır. Termal ayrışma davranışları ve faz geçişleri, TGA ve DSC deneyleri kullanılarak ayrıntılı olarak incelenmiştir. Polimer ucundaki 4-metil umbelliferon varlığı UV ve floresans spektroskopi teknikleri kullanılarak kanıtlanmıştır. Polimerlerin antimikrobiyal aktiviteleri disk difüzyon yöntemi kullanılarak ve inhibisyon zon çapı ölçülerek gözlemlendi. Anti-kanser aktivite ise MTT testi kullanılarak ve hücre canlılığı verilerek incelendi.
Özet (Çeviri)
Biodegradable poly(ε-caprolactone)s (PCL) with steroid and coumarin moieties at each chain end were synthesized by a combination of ring-opening polymerization (ROP) and“click”chemistry technique. In this study, biodegrable polymer chain contains two different functional groups: a bioactive steroidal compound (Cholesterol, Pregnenolone, Dehydroepiandrosterone, Dihydrotestosterone and Estradiol) in α-end and a natural plant-derived compound coumarin (4-methylumbelliferone) in ω-end, respectively. The chemical structure of hydrophobic polymers was confirmed by using spectroscopic techniques. Thermal decomposition behaviors and phase transitions were studied in detail using TGA and DSC experiments. The presence of 4-Methyl umbelliferone was proved by using the UV and fluorescence tehniques. Anti-microbial activity of polymers were observed by disc diffussion method and mesauring the inhibition zone diameter. Anticancer activity of polymer was examined by MTT assay and cell viability.