Role of oxidative stress in the preventive effects of calorie restriction for breast cancer development in MMTV-TGF-α mice
Kalori kısıtlamasının MMTV-TGF-α farelerde meme kanserine karşı koruyucu etkisindeki oksidatif stresin rolü
  1. Tez No: 522096
  2. Yazar: MÜNEVVER BURCU ÇİÇEKDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biotechnology, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Meme kanseri, tüm dünyada kadınlar arasındaki ölümlerin başlıca nedenlerinden biridir. Meme kanseri üzerine yapılan sayısız çalışma olmasına rağmen henüz kısıtlı sayıda tedavi ve etkili korunma stratejileri mevcuttur. Diğer taraftan, kalori kısıtlaması ise kanser dahil birçok hastalığı engellemekte kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Ancak kalori kısıtlamasının bu koruyucu etkiyi hangi moleküler mekanizma ile gösterdiği henüz belli değildir. Bu araştırmanın amacı, kalori kısıtlamasının MMTV-TGF-α transgenik farelerinde meme kanserine karşı göstermiş olduğu koruyucu etkideki oksidatif stresin rolünün anlaşılmasıdır. Araştırmada, 10 haftalık fareler ad libitum (AL), Kronik Kalori Kısıtlaması (KKK, yüzde 15 kalori kısıtlaması) ya da Aralıklı Kalori Kısıtlaması (AKK, üç hafta AL beslenme ve bir hafta yüzde 60 kalori kısıtlaması) guplarından birine yerleştirilmiştir. Kan ve karaciğer örnekleri, 10, 17/18, 49/50 ve 81/82. haftalarda malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH) seviyelerini ve katalaz (KAT), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve süperoksit dismutaz (SOD) aktivitilerini ölçmek için toplanmıştır. Araştırmada, KKK grubu diğer gruplara göre daha düşük vücut ağırlığı ve meme tümörü (MT) insidansı göstermiştir. Vücut ağırlığı ve MT insidansı verileriyle aynı doğrultuda, KKK grubu 17/18 ve 49/50. haftalarda diğer gruplara göre daha düşük eritrosit MDA seviyesi sergilemiştir (p>0.05). Aynı zamanda, AKK-K grubu KKK grubuna göre 81/82. haftalarda daha yüksek eritrosit MDA seviyesi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the main causes of deaths among women worldwide. Despite of countless studies on breast cancer, there are still limited numbers of successful treatments and efficient prevention strategies for it until today. On the other hand, calorie restriction (CR) is one of the most effective methods to prevent several diseases including cancer. However, the molecular mechanism of which remains unclear. The aim of this study was to understand the role of oxidative stress in the preventive effects of CR against breast cancer development in MMTV-TGF-α transgenic mouse model. Mice at 10 weeks of ages were enrolled in ad libitum (AL), Chronic Calorie Restriction (CCR, 15 per cent CR application) or Intermittent Calorie Restriction (ICR, three weeks of AL feeding and one week 60 per cent CR application in cyclic periods) groups. Blood and liver samples were collected from each dietary groups to measure malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH) levels and catalase (CAT), glutathione peroxidase (GSH-Px) and superoxide dismutase (SOD) activity at 10, 17/18, 49/50 and 81/82 weeks of ages. Decreased body weight and lower mammary tumor (MT) incidence were observed in CCR group in the current study. In accordance with body weight and MT incidence data, CCR group had lower erythrocytes MDA level (p>0.05) at 17/18 and 49/50 weeks of ages. Moreover, ICR-R group had higher MDA level compared to CCR and AL at 81/82 weeks of ages.