Huzurevinde yaşayan kronik ağrılı bireylerde mobilite, günlük aktivite düzeyi, ruhsal durum ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Mobility, daily activity level, mental status and quality of life assessment in chronic pain patients living in a nursing home.
- Tez No: 522103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte yaşlılık dönemine özgü sorunlarda da artış görülmektedir. Bu sorunların en önemlilerinden biri özellikle huzurevinde yaşayan yaşlılarda görülen ağrıdır. Ağrı çok farklı nitelik ve şiddette ortaya çıkabilen subjektif bir deneyim olup kronik ağrılar yaşlılarda depresyon, anksiyete, sosyal izolasyon, uyku bozuklukları, hareket bozuklukları, fonksiyonellikte kısıtlanma gibi yaşam kalitesini olumsuz etkileyen pek çok ek problemle sonuçlanabilmektedir. Bu araştırmada T. C. Adana Valiliği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Adana Şehit Kara Pilot Yüzbaşı Serhat Sığınak Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde yaşayan kronik ağrılı bireylerde mobilite ve günlük aktivite düzeyinin değerlendirilmesi, ruhsal hastalık durumu ve yaşam kalitesinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu kesitsel çalışma, 15 Aralık 2017 - 15 Şubat 2018 tarihleri arasında Adana Şehit Kara Pilot Yüzbaşı Serhat Sığınak Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde yapılmıştır. Araştırmaya en az üç aydır huzurevinde yaşayan, demans veya alzheimer gibi kognitif fonksiyon kaybına neden olan bir hastalığı olmayan ve anket sorularına yanıt vermekte gönüllü 132 huzurevi sakini dahil edildi. Araştırmada huzurevi sakinlerinin sosyodemografik verileri yapılandırılmış anket formu ile sorgulandı. Ayrıca Visüel Analog Skala (VAS) ile ağrı şiddeti, mobilite düzeyine yönelik Rivermeid Mobilite İndeksi (RMI), günlük yaşam aktivitelerini bağımsız olarak yapma kabiliyetleri için Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (Katz GYAÖ), sağlığa yönelik yaşam kalitesini sorgulayan Nottingham Sağlık Profili (NSP), anksiyete değerlendirmesi için Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (HADÖ) ve depresyon riskine yönelik Geriatrik Depresyon Ölçeği Kısa Formu (GDÖ-15) yüz yüze görüşülerek uygulandı. Verilerin analizi için İki örneklemli T testi, Oneway Anova, Post-hoc Tukey, Mann-Withney U, Ki-kare testleri ve Spearman's korelasyon analizi kullanıldı. Veriler SPSS 16 programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Mobility, daily activity level, mental status and quality of life assessment in chronic pain patients living in a nursing home. Objective: With the increase in the elderly population, an increase is observed in the problems specific to the old age period. One of the most important of these problems is the pain seen especially in the elderly living in nursing homes. Pain is a subjective experience that can occur in very different qualities and severity, and chronic pain may result in many additional problems that affect the quality of life of the elderly, such as depression, anxiety, social isolation, sleep disorders, movement disorders, and restriction in functionality. This study aims to evaluate the mobility, daily activity level, mental health status and quality of life of the nursing home residents with chronic pain. Materials and methods: This cross-sectional study was conducted between 15 December 2017 and 15 February 2018 in Adana Şehit Kara Pilot Yüzbaşı Serhat Nursing Home and Elderly Care and Rehabilitation Center. A total of 132 residents living in the nursing home for at least three months who had no cognitive function problem, and willing to respond to questionnaire questions were included in the study. A structured questionnaire including sociodemographic data was applied to the participants. Additionaly Visual Analogue Scale (VAS), Rivermeid Mobility Index (RMI), the Katz Daily Living Activities Scale (Katz DLAS), Nottingham Health Profile (NSP), The Hamilton Anxiety Rating Scale (HADS) and the Short Form of Geriatric Depression Scale (GDS-SF) were performed by face to face interviews. Two-sample T-test, Oneway Anova, Post-hoc Tukey, Mann-Withney U, Chi-square tests and Spearmans correlation analysis were used for data analysis. Data were analyzed using SPSS 16 program.