Huzurevinde yaşayan yaşlıların başarılı yaşlanma düzeyi ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi: Konya ili örneği
Investigation of the relationship between successful aging and life satisfaction of the elderly living in a nursing home: The case of Konya province
- Tez No: 679908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR FEYZAL KESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada huzurevinde yaşayan yaşlıların başarılı yaşlanma ve yaşam doyumu düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının ve başarılı yaşlanma ile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma deseninde tasarlanan çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Konya' bulunan huzurevleri oluşturmuştur. Araştırmada herhangi bir örneklem seçimi yapılmadan tüm evrene ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırma grubu 60 yaş ve üzeri 51'i kadın 150'si erkek olmak üzere toplam 201 kişiden oluşmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında“Demografik Bilgi Formu”,“Başarılı Yaşlanma Ölçeği”ve“Yaşam Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi, tek yönlü ANOVA testi ve Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda cinsiyet, yaş, eğitim durumu, gelir durumu, gelir denetimi, genel sağlık durumu, günlük rutinlerin sürdürülmesinde bir başka insana ihtiyaç duyma durumu, dışarıya çıkma sıklığı, odadaki kişi sayısı, yaşamın büyük bölümünü geçirdiği yer, kronik hastalık durumu, rutin aktivite gerçekleştirme durumu ve rutin aktivite gerçekleştirme sıklığı değişkenleri ile başarılı yaşlanma arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Eğitim durumu, gelir durumu, genel sağlık durumu, günlük rutinlerin sürdürülmesinde bir başka insana ihtiyaç duyma durumu, dışarıya çıkma sıklığı, odadaki kişi sayısı, rutin aktivite gerçekleştirme durumu ve rutin aktivite gerçekleştirme sıklığı değişkenleriyle yaşam doyumu arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Başarılı yaşlanma ile yaşam doyumu arasında orta düzeyde, pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine whether the levels of successful aging and life satisfaction of the elderly living in nursing homes differ according to various variables and the relationship between successful aging and life satisfaction. Relational screening model was used in the study designed in the quantitative research design. Nursing homes in Konya Province constituted the universe of the research. In the research, the entire universe was tried to be reached without any sample selection. The research group consists of 201 people aged 60 and over, 51 females and 150 males.“Demographic Information Form”,“Successful Aging Scale”and“Life Satisfaction Scale”were used to collect research data. Independent sample t test, one way ANOVA test and Pearson Correlation test were used in the analysis of the data. As a result of the analysis made, gender, age, educational status, income status, income control, general health status, the need for another person to maintain daily routines, the frequency of going out, the number of people in the room, the place where they spend most of their life, chronic illness, routine activity A significant relationship was found between successful aging and the variables of the frequency of performing routine activities. A significant relationship was found between the variables of education status, income, general health, needing another person in maintaining daily routines, the frequency of going out, the number of people in the room, the status of performing routine activities, and the frequency of performing routine activities and life satisfaction. A moderate, positively significant relationship was found between successful aging and life satisfaction.