Yerdeğiştirebilir bileşenli sistemlerin güvenilirlik özellikleri
Reliability properties of systems with excangeable components
  1. Tez No: 522118
  2. Yazar: HATİCE SATILMIŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KINACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada yer değiştirebilir bağımlı bileşenlerden oluşan seri ve paralel sistemler için bazı güvenilirlik özellikleri incelenmiştir. Bileşenlerin yaşam zamanlarının üstel ve Weibull dağılımlarına sahip oldukları ve bağımlılık yapısının ise Marshall-Olkin ve Gumbel-Barnett kopula ile ifade edildiği varsayılmıştır. Bu düşünceler altında seri ve paralel sistemler için sistemlerin yaşam zamanlarına ilişkin olasılık yoğunluk fonksiyonu, dağılım fonksiyonu, güvenilirlik fonksiyonu, hazard fonksiyonu ve ortalama kalan ömür fonksiyonu elde edilmiş ve bazı grafikler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some reliability properties are investigated for serial and parallel systems consist of dependent and exchangeable components. It is assumed that the marginal distribution of the components are exponential and Weibull distributions and dependency structures of the components are Marshall-Olkin and Gumbel-Barnett copulas. Under these considerations, the probability density function, distribution function, reliability function, hazard function and mean residual life function for the lifetimes of the serial and parallel systems are obtained and some plots of these functions are given.