Nesnelerin interneti kapsamında mağazalar için akıllı ve güvenli bir mobil ödeme sisteminin geliştirilmesi
Developing a smart and secure mobile payment system for the scope of internet of things
- Tez No: 522120
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Mobil ödeme sistemleri günümüzde ve gelecekte birçok yeniliğe imza atacaktır. Bununla birlikte mobil ödeme sistemleri konusunda yeni trendler ve alternatifler araştırılmaktadır. Bu tezin amacı geleceğin teknolojisi haline gelmesi beklenen Nesnelerin İnterneti ve bu kapsamda kullanılan RFID teknolojisini araştırmak ve sürekli gelişmekte olan mobil teknolojiler ile Nesnelerin İnterneti kavramlarının birleştirilmesiyle mağazalarda ödeme yaparken yaşanılan zorluklara karşı güvenli ve mobil yeni bir ödeme sistemi önerisi sunulmaktadır. RFID kullanılarak yapılan ödeme sistemleri günümüzde ve gelecekte sıklıkla kullanılmaya başlayacaktır. Bu tezin mağazalarda halen kullanılmakta olan barcode'lu sistemlerden RFID'li ödeme sistemlerine geçiş aşamasını gerçekleştirmesi planlanmaktadır. Müşterilerin mağazalara girmeden önce kasadaki kuyruğa bakarak ilgili mağazaya girdiği ve buna göre ürün satın aldığı günümüz mağazacılık sektörü için geliştirilmekte olan bu proje sayesinde alıcıların ürün satın almaya teşvikinin yanı sıra güncel teknolojilerin kullanılması ile popülerliğin de artması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Mobile payment systems will take today and author of many innovations in the future. However, new trends and alternatives are being investigated in mobile payment systems. The purpose of this thesis is to provide mobile and secure payment processing solutions against experienced difficulties when you pay in stores by combining the concept of the Internet of Things and continually evolving mobile technologies and Internet of Things are expected to become the future of technology. Payment systems use RFID technologies will start to be used frequently present and future. This thesis is planned to perform the transition to the payment system with RFID with barcode currently used in stores. Now, customers make a point of the intensity of the queue in front of the cashier's desk at the store before entering the store. If the intensity of the queue in front of the cashier's desk at the store is excessive, customers do not prefer enter the store. Through this new method is being developed, customers are encouraged to shopping and it aims to increase the popularity of the store with the use of current technologies.