R bant dikdörtgen boşluk rezonatörü için uygun uyarım açıklık yarıçapının bulunması
Finding proper excitation aperture radius for an R-band rectangular cavity resonator
- Tez No: 522122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP ORAL SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı, dalga kılavuzu rezonatör yöntemi ile yapılacak olan malzeme karakterizasyonunda kullanılmak üzere R bantta çalışan bir dikdörtgen boşluk rezonatöründe kullanılacak en uygun (optimum) açıklık yarıçapının teori, deney ve benzetimler yardımıyla tespit etmektir. Öncelikle, malzeme karakterizasyonu için kullanılmak üzere Kocaeli Üniversitesi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü'nde yer alan MİLTEK Laboratuvarı'nda önceden satın alınmış olan, R bant dalga kılavuzu parçasına uygun, üzerinde 3 mm ile 13 mm arasındaki çeşitli yarıçaplarda açıklıklar bulunan plaka çiftleri, optimum yarıçapı bulmak üzere yaptırılmıştır. Deneyler sırasında, hazırlanan bu plaka çiftleri, tek tek n tipi konektör (bağlayıcı) girişi olan dalga kılavuzu adaptörlerinin ve dalga kılavuzu parçasının aralarına bağlanmış, network analizör yardımıyla tüm yarıçap değerleri için s-parametreleri ölçülmüştür. Bu parametrelerden rezonatörün uyarım durumları (yetersiz, kritik ve aşırı bağlaşım) gözlemlenmiştir. Ölçümde kullanılan farklı yarıçaptaki herbir rezonatör yapısının CST Studio Suit programı yardımıyla benzetimleri yapılmıştır. Ölçümler ve benzetimlerden herbir yarıçap değeri için elde edilen rezonans eğrileri kullanılarak MATLAB programında yazılan bir kod yardımıyla kalite faktörü değerleri hesaplanmış ve bu değerler teorik yarıçap değerlerinin elde edilmesinde kullanılmıştır. Teorik yarıçap değerleri ile kullanılan yarıçap değerleri karşılaştırılmış ve hata analizi yapılmıştır. Tüm bu çalışmaların sonunda rezonans eğrileri, kalite faktörü değerleri ve teorik yarıçap değerleri kullanılarak malzeme karakterizasyonunda kullanılacak rezonatör için en uygun yarıçap değeri 7 mm olarak bulunmuştur ve R bant rezonatörü malzeme karakterizasyonu ölçümlerine hazır hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to determine the optimum aperture radius to be used in a rectangular cavity resonator operating in R band for the electromagnetic material characterization using by the waveguide resonator method, with the help of theoretical, experimental and simulations. First, pairs of plates, which is suitable for the R-band waveguide section previously purchased in the MILTEK Laboratory of Kocaeli University, Department of Electronics and Communication Engineering, with apertures in various radii of between 3 mm and 13 mm were made to find the optimum radius for use in material characterization. During the experiments, these plate pairs were connected between waveguide adapters with n-type connector input and waveguide sections, and sparameters were measured for all radius values with a network analyzer. From these parameters, the excitation states of the resonator (under, critical and over-coupling) were observed. Each resonator with different radii used in the measurement is simulated with the help of CST Studio Suit. For each radius value obtained from measurements and simulations, quality factor values were calculated by using a code written in MATLAB program using resonance curves and these values were used to obtain the theoretical radius values. Theoretical radius values and used radius values were compared and error analysis was performed. At the end of all these studies, the optimum radius value for material characterization was found to be 7 mm using resonance curves, quality factor values and theoretical radius values and the R band resonator was made ready for material characterization measurements.