Zonguldak ili atmosferinde yer alan bazı polen alerjenlerin (BET V 1, PHL P 5, AMB A 1) elısa yöntemi ile 2015 yılı boyunca izlenmesi ve meteorolojik veriler ile karşılaştırılması
Monitoring of some pollen allergens (BET V 1, PHL P 5, AMB A 1) in Zonguldak atmosphere by using elisa technique during 2015 and comparing with meteorological parameters.
  1. Tez No: 522183
  2. Yazar: TUĞBA SARIŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL ALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Atmosferin içeriğine dair çalışmalar son yirmi yılda, moleküler biyolojik tekniklerin gelişimine paralel olarak büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Özellikle atmosferde yer alan alerjenlerin belirlenmesi, duyarlı hastalarda alerjiye neden olan kaynağı doğrudan göstermesi bakımından dikkat çeken başlıklardandır. Bu tez çalışmasında Zonguldak ili atmosferinde yer alan üç polen alerjeninin (Bet v 1, Phl p 5 ve Amb a 1) miktarları 2015 yılı boyunca Kademeli Yüksek Hacimli Hava Örnekleyicisi ile örneklenmiş ve miktarları ELISA yöntemiyle belirlenmiştir. Yine 2015 yılı boyunca bu alerjenler ile bağlantılı Betulaceae, Pocaeae ve Ambrosia polenleri de Hirst tuzağı ile toplanarak sayılmıştır. Toplam 220 gün alerjen ve 282 gün polen örneklemesi yapılmıştır. Yıllık polen konsantrasyonları: Betulaceae için 1500,8 polen/m3, Poaceae için 147,8 polen/m3 ve Ambrosia için 717,6 polen/m3'dür. Bu üç polen tipi için en yoğun görüldükleri tarih ve miktarlar yukarıdaki sıraya göre; 18 Mayıs (141,3 polen/m3), 27 Mayıs (15,3 polen/m3) ve 31 Ağustos Alerjen izlemesi sonucunda toplam alerjen miktarları; Bet v 1 için 133,9 pg/m3, Phl p 5 için 56,7 pg/m3 ve Amb a 1 için 6,84 x 10-3 U/m3'dür. Her üç alerjenin de büyük bir kısmı partikül büyüklüğü (PM>10) 10 mikrometreden büyük parçacıkları toplayan filtrelerde belirlenmiştir. Alerjenlerin en yoğun kaydedildiği tarihler; Bet v 1 için 10 Mayıs (9,26 pg/m3), Phl p 5 için 8 Temmuz (31,7 pg/m3), Amb a 1 için 24 Ağustos (8,40x10-4 U/m3)'dur. Çalışma sonucunda özellikle Zonguldak ilinin topografik yapısı ve hakim rüzgar yönünün polenlerin ve daha çok alerjenlerin dağılımı üzerine etkili olduğu bulunmuştur. Öte yandan belirlenen bazı polen ve alerjen konsantrasyonlarının taşınım sonucu Zonguldak iline ulaştığına dair sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies of the content of the atmosphere have made great progress in the last two decades, parallel to the development of molecular biological techniques. The identification of allergens in the atmosphere is particularly important topics, since it allows identification of the source causing allergies in the sensitive patients. In this thesis, three pollen allergens (Bet v 1, Phl p 5 and Amb a 1) were sampled by using Cascade High Volume Air Sampler from atmosphere during 2015 and its amounts were measured by ELISA technique. At the same time, pollens of Betulaceae, Poaceae and Ambrosia which is associated with these allergens were collected by Hirst trap and were counted. A total of 220 days of allergen and 282 days of pollen sampling were performed. Annual pollen concentrations: 1500.8 pollen / m3 for Betulaceae, 147.8 pollen / m3 for Poaceae and 717.6 pollen / m3 for Ambrosia. The peak days and values for these allergens respectively were 18 May (141,3 pollen/m3), 27 May (15,3 pollen/m3) and 31 August (184.9 pollen/m3). In the result of allergen monitoring, obtained total allergen concentrations were 133.9 pg/m3 for Bet v 1, 56.7 pg/m3 for Phl p 5 and 6.84 x 10-3 U/m3 for Amb a 1. The majority of these allergens were determined on filters which collects particles greater than 10 micrometer (PM>10). The dates on which allergens are most intensively recorded; 10 May (9.26 pg / m3) for Bet v 1, 8 July (31.7pg / m3) for Phl p 5, and 24 August (8.40x10-4 U / m3) for Amb a 1. As a result of the study, it was found that the topographical structure of Zonguldak province and the dominant wind direction were particularly effective on the distribution of allergens as well as pollen. On the other hand, some pollen and allergen concentrations have been found to reach by transport in Zonguldak province.