Emet kolemanit zenginleştirme tesisi düşük tenörlü konsantresinin bor içeriğinin yükseltilmesi
The boron content enhancement of Emet colemanite enrichment facility low grade concentrate
  1. Tez No: 522184
  2. Yazar: SİBEL TOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA EBRU SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bor rezervleri konusunda dünyada önemli bir yere sahip olan ülkemizin bu değerli kaynağı etkin üretim yöntemleri ile üretmesi ve satışa sunması önem arz etmektedir. Eti Maden İşletmeleri Emet Konsantratör Tesisi'nden temin edilen düşük tenörlü konsantre niteliğindeki -3 mm tane boyutunda ve %32-36 B2O3 tenör aralığındaki yıkanmış ürün, satılabilir tenör de olmaması nedeniyle stok sahasına alınarak bekletilmektedir. Üretimin yaklaşık %5'ini alan bu kısım, yılda 70.000-80.000 ton aralığında ki miktara ulaşmaktadır. Aynı zamanda devam eden üretimle şimdiye kadar üretilen yaklaşık 500.000 ton birikmiştir ve düşük tenörlü konsantre olarak stokta bekletilmektedir. Araştırmada, konsantre olarak satışı mümkün olmayan 3-0 mm tane boyut aralığında ve düşük tenörlü olarak tabir edilen kolemanitin tenör değerinin yükseltilerek satılabilir tenöre getirilmesi hedeflenmiştir. Kolemanit zenginleştirmesi kapsamında yapılan ilk çalışma kil açma ve dağıtma çalışmalarıdır. Optimum şartlara ulaşıldıktan sonra Sallantılı Masa, Multi Gravite Seperatör (MGS) ve ardından Falcon Gravite Konsantratör ile çalışılmıştır. En uygun sonuca -1 mm tane boyutuna sahip yaklaşık % 27 B2O3 tenörlü malzemenin MGS'de, 260 dv/dk tambur hızında, 4 l/dk yıkama suyu miktarında, 4 dv/sn frekans ve 20 mm genlik değerinde çalışılması ile ulaşılmıştır. Çalışma sonunda, % 97,51 verim ve %44,93 B2O3 tenörlü konsantre elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country is having an important place in the world in terms of boron reserves and to produce and sell this valuable resource with effective production methods. Eti Mine Operations The washed product, which has 0-3 mm grain size and 32-36% B2O3 grade ratio is kept on the stockyard because it is low grade and it is not soldable grade from concentrates obtained from Emet Concentrator Facility. This part, which is about 5% of the production is an important low-grade concentrate with a quantity of 70.000-80.000 tons / year. At the same time about 500.000 tons of accumulated low-grade concentrate produced up to now is kept waiting with continuous production. In the study, it was aimed to increase the grade value of colemanite, which is called as low grade in the 3-0 mm size range, which can not be sold as a concentrate, and to increase the salable grade. The first work carried out within the scope of colemanite enrichment is clay exploitation and dispersal studies. After reaching the optimum conditions, the Shaking Table operation, Multi Gravite Seperator (MGS) operation and then Falcon Gravite Concentrator were operated. The most favorable result was achieved with approximately 27 % B2O3 grade material with a grain size of -1 mm at MGS, 260 dv / min drum speed, 4 l / min wash water volume, 4 dv / sn frequency and 20 mm amplitude. At the end of the study, 97,51% yield and 44,93% B2O3 grade concentrate were obtained.