2016 yılı süresince Zonguldak ili atmosferindeki Alt a 1 alerjen miktarının ELISA yöntemi ile belirlenmesi
Determination of Alt a 1 allergen concentration by ELISA technique during 2016
  1. Tez No: 623197
  2. Yazar: NERGİS TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL ALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Son yıllarda atmosferik alerjen izleme çalışmaları tüm dünya da hız kazanmaya başlamıştır. Bu çalışmalar atmosferden alerjiye neden olan alerjenleri doğrudan belirleme avantajına sahiptir. Bu çalışmalar sonucunda polen başına düşen alerjen miktarının farklılık gösterdiği bulunmuştur. Tez çalışmasında Zonguldak ili atmosferinde yer alan Alternaria küf sporu ile bu küf tarafından üretilen Alt a 1 alerjen miktarı 2016 yılı boyunca izlenmiştir. Sporların toplanması için Hirst Tipi tuzak kullanılmış olup, alerjenlerin örneklenmesinde Yüksek Hacimli Kademeli Hava Örnekleyicisi (YHKHÖ) kullanılmıştır. Kullanılan cihaz bir tanesi partikül büyüklüğü 10 µm'den büyük olan partikülleri (PM>10) toplarken, alttaki katman büyüklüğü 10 µm ile 2,5 µm olanları (10>PM>2.5) toplamaktadır. Hirst tuzağı haftalık değiştirilirken, YHKHÖ günlük olarak değiştirilmiştir. Sporların sayımı için mikroskobik analiz yapılırken, Alt a 1 miktarının ölçümü için ELISA yöntemi kullanılmıştır. Tez kapsamında toplam 126 gün örnekleme ve analiz çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda spor integrali 13169,52 spor*m 3 /gün olarak belirlenmiştir. En yoğun spor konsantrasyonu Temmuz ayında görülürken, bunu sırasıyla Ağustos ve Haziran ayı izlemiştir. Her iki kademeden toplam ölçülen Alt a 1 miktarı 101,3 pg*m 3 /gün dür. Bunun %92,3'ü PM>10 filtrelerinde belirlenirken, geri kalan %7,7'lik kısmı 10>PM>2.5 filtrelerinde belirlenmiştir. Yine en yoğun alerjen Temmuz ayında görülürken, en yoğun alerjenin izlendiği gün ise Haziran ayındadır. Literatüre bakıldığında Alt a 1 ile ilgili sınırlı çalışma yer almaktadır, Tez sonucunda Ankara ve Polonya'nın Poznan kentinden farklı olarak Alt a 1 alerjeninin büyük bir kısmının, polen çalışmalarında olduğu gibi PM>10 filtrelerinde bulunmuştur. Bu durum, Zonguldak ilinin Alternaria gelişimine olanak sağlayacak şekilde yaygın yaprak döken ormanlarla kaplı olması ile bağlantılı olabilir. Elde ettiğimiz alerjenlerin büyük bir kısmının sporlardan ziyade hiflerden kaynaklanabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In recent years, atmospheric allergen monitoring studies have started to gain momentum all over the world. These studies have the advantage of directly identifying allergens that cause allergies from the atmosphere. As a result of these studies, it was found that the amount of allergen per pollen varies. In the thesis, Alternaria mold spore in the atmosphere of Zonguldak province and the amount of Alt a 1 allergen produced by this mold were monitored throughout 2016. Hirst Type trap was used for the collection of spores and High Volume Stage Air Sampler was used for sampling of allergens. The device used collects particles (PM> 10), one of which has a particle size greater than 10 µm, while the lower layer collects between 10 µm and 2.5 µm (10> PM> 2.5). The Hirst trap was changed weekly, while the High Volume Stage Air Sampler was changed to daily. Microscopic analysis was performed for counting spores and ELISA method was used for the measurement of Alt a 1. A total of 126 days of sampling and analysis were conducted within the scope of the thesis. At the end of the study, spore integral was determined as 13169,52 spores * m 3 / day. The highest concentration of sports was observed in July, followed by August and June, respectively. The total amount of Alt a 1 measured from both levels is 101.3 pg / m3. 92.3% of this is determined in PM> 10 filters, while the remaining 7.7% is determined in 10> PM> 2.5 filters. Again, the most intense allergen was observed in July and the most intense allergen was observed in June. In the literature, there are limited studies about Alt a 1. Unlike Ankara and Poznan, Poland, the majority of Alt a 1 allergens were found in PM> 10 filters as in the same pollen studies. This may be related to the fact that the province of Zonguldak is covered with extensive deciduous forests that allow for the development of Alternaria. We believe that most of the allergens that we obtain may be caused by hyphae rather than spores.