Şanlıurfa sokak aydınlatmarında led dönüşümü ve güneş enerjisinden beslenmesinin analizi
Converting to led in the Şanlıurfa street lighting and analysis of supplying with solar energy
  1. Tez No: 522185
  2. Yazar: ALİ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM OKUMUŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN BEŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Aydınlatma, gece saatlerinde sosyal hayatı etkileyen en büyük faktördür. Mevcut sistemlerde Yüksek Basınçlı Sodyum Buharlı (YBSB) armatürler kullanılmakta ve bu sistemler gece ihtiyaç olmayan zamanlarda bile tam aydınlatma sağlayacak şekilde çalışmaktadır. Bu sistemlere daha verimli aydınlatma araçları ve yönetilebilir akıllı aydınlatma sistemleri eklenerek tüketilen enerjide tasarruf edilebileceği gibi sisteme bedava enerji üretimi sağlayan FotoVoltaik uygulamalar eklenerek aydınlatma maliyetinin minimuma indirilmesi sağlanabilir. Bu çalışmada; Şanlıurfa ili merkez ve ilçelerinde bulunan YBSB armatürlü aydınlatma sisteminin elektrik tüketim miktarı tespit edildi. Daha sonra armatürlerin tamamının LED armatüre dönüşümü ile LED' e dönüştürülen sisteme Akıllı Şehir Aydınlatma uygulamaları eklenmesi durumları incelendi. Son olarak YBSB, LED ve Akıllı Aydınlatma sistemlerinin enerjilerinin ayrı ayrı Fotovoltaik sistemlerle karşılanması durumları analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Lighting is the biggest factor that effect social life at night. In Existing systems, High Pressure Sodium Steam(HPSS) fittings are used And these systems work to provide full illumunation even when not needed at night. By adding more efficient lighting tools and manageable intelligent lighting systems to these systems, consumed energy can be saved and photovoltaic applications that provide free energy generation in system can be added to minimize illumination cost. Saving the consumed energy in lighting systems will contribute to country's economy by reducing the current account deficit. In this study; firstly, the amount of electricity consumed by the High Pressure Sodium Steam fixture lighting system that located in Şanlıurfa province centre and districs was determined. Later the conversation HPSS system' s to Light Emitting Diode (LED) fixtured illumınation and addition Smart City Lighting applications to the LED converted system respectively examined. Finally the cases where power of HPSS, LED and smart City Lighting systems separately providing by the photovoltaic systems were analyzed.