Şanlıurfa'da geleneksel mimarimiz
  1. Tez No: 12339
  2. Yazar: M.İHSAN ŞENOCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Güneydoğu Anadolu Projesi nedeniyle tarım,sanayi ulaştırma ve ticaret alanlarında, önemli gelinmeler beklenen Şanlıurfada hızlı, nüfus artıcı ve. sosyo ekonomik dengenin bozulması dolayısıyla çarpık kenti eşmenin ilk belirtileri görülmeye başlamış durumdadır» Kaybolma tehlikesiyle kargı, karşıya olan Şanlıurfa'daki sivil mimarimizin önemini ortaya koyabilmek amacıyla hazırlanan, bu çalışmanın giriş bölümünde konunun ele alınış., nedenleri ve bu yüksek lisans tezinin kapsamı a- çıkarılmıştır. Birinci bölümde Şanlıurfa'nın ülke işindeki yeri çeşitli boyutlarıyla incelenerek, bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde kentin genci mimarisi kabaca tanıtılarak, geleneksel sokak mimarisi detaylarıyla anlatılmış tır* Üçüncü..bölümde ise Şanlıurfa konut mimarini detaylarıyla araştırılmaya çalışılmış ve örnek seçilen tipik iki ev geniş kapsamlı olarak tanıtılmıştır* Dördüncü bölümde araştırmanın sonunda elde edilen bilgilerle bir değerlendirme yapılarak,' genel sonuçlar tesbit edilmiş ve öneriler getirilmeye çalışılmıştır vı
Özet (Çeviri)
Ehe most importaat developmeats have beea expect- iag at the areas of tJae agriculture, itıdustry, commuaica- tioa aad commerce with the Southeastrea Aaatolia Projeat ia Şaalıurfa, but it has appeared the first sigas of the awry urbaaizatioa because of the fas t populatioa iacrease aad socioecoaomic chaage İA that cıty. Itı this atudy prepared to be able to appear the importance of the civil architecturai in ^aalıurfa come face to face with the aisappearaace daager,in the iatroduc- tioa the causes of tne studied subject aad the iaclude of this thesis is have beea explaiaed. la first chapter, the iaforraatioas have beea pres- eated as observed vvith the maay aspects to tne positioa ia the coüatry of ^aalıurfa. la seooad chapter, the details of the traditioaal street architecturai have beea explaiaed as to be iatro- duced the geaeral architecturai of the city. la third chapter, the details of the house archi¬ tecturai have beea searched âa ^aalıurfa aad two typical selected house have beea broadly iatroduced. la fourth chapter, the obtaiaed iaformatioas ia the ead of the search have beea evaluated, the geaeral results have beea deterraiaed aad the suggestioas have beea preseatedo