Keyfi zaman skalası üzerinde p- laplacian tipinde problemler
P-laplacian type problems on arbitrary time scale
  1. Tez No: 522203
  2. Yazar: MELTEM KAYALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Klasik anlamda Sturm-Liouville denklemleri, difüzyon denklemleri ve Dirac sistemleri farkl¬ sınır koşulları altında birçok matematikçi tarafından çalışılmış ve önemli sonuçlar elde edilmiştir. Bu tezde, Sturm-Liouville ve difüzyon denklemleri ile Dirac sisteminin p-Laplacian hali ele alınarak kefi zaman skalası üzerinde tanımlanmış ve incelenmiştir. Bunun öncesinde zaman skalası ile ilgili temel tanım ve teoremler verilmiş, p-Laplacian tipinde denklemler ve genelleştirilmiş trigonometrik fonksiyonlar açıklanmıştır. Buna ilaveten spektral teoride önemli bir bağıntı olan Picone bağıntısı Sturm-Liouville, Difüzyon ve Dirac sınır değer problemleri için elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the classical sense, Sturm-Liouville equations, diffusion equations and the Dirac systems were studied by many mathematicians under different boundary conditions and significant results were obtained. In this thesis, p-Laplacian case of the Sturm-Liouville and diffusion equations and the Dirac system are described and investigated on the arbitrary time scale. Before this, basic definitions and theorems related to time scale are given, p-Laplacian type equations and generalized trigonometric functions are explained. In addition, the Picone correlation, which is an important correlation in spectral theory, has been obtained for Sturm- Liouville, Diffusion and Dirac boundary value problems.