Zaman skalası üzerinde çarpımsal türevin bazı özellikleri
Some properties of the multiplicative derivative on time scales
  1. Tez No: 859498
  2. Yazar: BERNA BELVEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Zaman skalası üzerinde tanımlanan çarpımsal türevin tanımı ile Rolle teoremi, ortalama değer teoremi ve keyfi bir zaman skalasında tanımlı bir fonksiyonun çarpımsal analizde monotonluk durumları gibi özellikleri daha önce araştırılmıştır. Bu özelliklerin üzerine; Bu tez çalışmasında, zaman skalası üzerinde tanımlanmış zincir kuralları çarpımsal analizde yeniden kurulmuştur. Buna ek olarak, keyfi bir zaman skalasında tanımlı bir fonksiyonun tersinin çarpımsal türevi tanımlanmıştır. Bu kavramların özellikleri detaylıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Properties such as the definition of the multiplicative derivative defined on a time scale and Rolle's theorem, the mean value theorem, and monotonicity cases in the multiplicative analysis of a function defined on an arbitrary time scale have been previously investigated. In addition to these features; In this thesis study, chain rules defined on the time scale were reconstructed in multiplicative analysis. In addition, the multiplicative derivative of the inverse of a function defined on an arbitrary time scale is defined. The characteristics of these concepts have been examined in detail.