Türkiye'de demokratikleşme ve Turgut Özal Dönemi siyasal liberalizmi
Democratization in Turkey and Turgut Özal Period political liberalism
- Tez No: 522222
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAMİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kökleri Antik Yunan'a dayanan ve tarihin çeşitli dönemlerinde etkili olmuş olan demokrasi, zaman içerisindeki dönemsel koşullar ve farklılaşan toplumsal ihtiyaçlar sonucunda önemli değişimler geçirmiş, böylelikle de birçok düşünürün ve teorisyenin onu yeniden ele almasıyla birlikte farklı siyasal kuramlara/anlayışlara konu olmuştur. Bu çalışmada, Turgut Özal dönemi siyasal liberalizmine kadar Türkiye'de demokrasinin tarihsel süreç içerisinde yaşadığı gelişmeler ve onun döneminde siyasal liberalizm anlayışı çerçevesinde gerçekleştirilen demokratikleşme çabaları üzerinde durulacaktır Özal ve onun partisi olan ANAP'ın yapmış olduğu uygulamalar, Türk siyasal hayatı açısından en çok tartışılan konuların başında gelmektedir. Özal konusu gündeme geldiğinde genellikle ekonomik uygulamalara işaret edilmekteyken, onun siyasal alanda yaptıkları büyük ölçüde göz ardı edilmektedir. Özal, gerek temel hak ve özgürlüklerin genişletilmesi açısından, gerekse Türk hukuk sisteminin Avrupa hukuk sistemine entegrasyonu açısından önemli icraatlara imza atmış bir siyasi liderdir. Onun döneminde yapılan demokratikleşme hamleleri Türkiye'nin daha demokratik bir ülke haline gelmesine önemli katkıda bulunmuştur. Çalışmamızda Özal'ın siyasal liberalizm anlamında yürürlüğe koyduğu uygulamalar ve onun yapmış olduğu konuşmalar esaslı bir şekilde analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Democracy, which was in antique Greece and affective in some periods of the history, has important changes in consequence of periodical conditions and varying social needs in time, in this way it has been discussed in different political theories in conjunction with being approached again by a number of philosophers and theorists. This study focuses on the developments in the period of democracy in historical process till political liberalism in the term of Turgut Özal and efforts of democratisation in the thought of political liberalism in the period of Turgut Özal. The practices that Özal and his party ANAP made are the most debated issues concerning political life in Turkey. When it comes to Özal, while it pointed to the economic practices that they made, the political practices were largely ignored. Özal is a political leader who made important commitments regarding expansions of fundamental rights and freedoms as well as the integration of the Judicial System of Turkey into the Judicial System of European Union. Democratisation movements in Turkey made during his period has contributed significantly to become a more democratic country. In this study, practices that Özal made in the political liberalism and the speeches he made will be essentially analysed.