Resimde renk olgusu
Color phenomenon in painting
- Tez No: 522241
- Danışmanlar: PROF. MEHMED KAVUKCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Renk; ilk çağlardan beri, insanlar tarafından kullanabildikleri tüm yüzeyler üzerinde kendilerini ifade etmenin bir aracı olarak kullanılmıştır. Bu çalışma da ise sanat tarihinin ayrılmaz bir parçası olan rengin resim sanatındaki kullanımı değerlendirilmiştir. Bilim ve sanatın yanı sıra birçok alan için araştırma konusu olan renk hakkındaki bu çalışmada, sanatçılar ve bilim adamları tarafından geliştirilen renk teorilerden bahsederek rengin sanat üzerindeki etkisine vurgu yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümü itibari resim sanatındaki renk olgusunu, sanat akımları içerisinde değerlendirerek, rengin kullanım serüveni ele alınmıştır. Çalışmada Orta çağ ile birlikte sanatçıların kullandıkları renk çeşitliliğinin artması, Rönesans döneminde kullanılan rengin derinlik sağlayan bir aracı olması ve Empresyonizm döneminde ise, kendinden önceki sanat anlayışlarını yıkarak sadece 'ışık ve renge' önem verilmesi sürecinden bahsedilmiştir. Rengin bir 'değer' olarak ele alınabildiği Empresyonizm dönemi ardından, renk olgusunun bilimsel olarak araştırılması da hızlanmıştır. Yeni gelişmelerin etkisi sonucu; tuval yüzeyinde artık daha özgürce kullanabilen renk, bireyselleşen sanatçılar için en iyi malzeme olmuştur. Renk hakkında yayımlanan bilimsel dergi makaleleri, kitaplar, yüksek lisans ve doktora tezleri incelenerek bu süreç açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Color has been using since the early years as a means of expressing themselves on all the surface they can use by the person. This study evaluated the use of color in the art of painting, which is an integral part of art history. İn addition to science and art, this study on color, which is the subject of research for many fields, has emphasized the effect of color on art by referring to the color theories developed by artists and scientists. As of the second part of the study, by evaluating the color phenomenon in painting art in art trends, the adventure of the use of color has been taken into consideration. In this study, it was mentioned that the color diversity used by artists during the Middle Ages, the color used during Renaissance period is a tool that provides depth, and in the period of Impressionism, the process of destroying the previous art concepts and paying attention to light and color only. After the Impressionism period in which color can be considered as a 'value', the scientific investigation of color phenomenon has also accelerated. As a result of the new developments, the color that can be used more freely on the canvas surface has become the best material for individualized artists. This process is explained by examining scholarly journal articles, books, Master's and doctoral theses published about color.