İbn Fûrek'te Tanrı ve âlem anlayışı concept of god of İbn Fûrek
Concept of God of Ibn Fûrek
  1. Tez No: 522240
  2. Yazar: AHMET ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tanrı-âlem anlayışı, Kelâm ilminin incelemeye ve değerlendirmeye çalıştığı temel meselelerin başında gelmektedir. İslâm kelâmcıları, bir ve ezeli olan Tanrı inancını kendi inanç sistemlerinin temel esası olarak kabullendiklerinden yaratılmış olan bütün canlıları da kurguladıkları bu itikâdî kurama göre konuşlandırmışlardır. Zira İslâm kelâmcıları, görünen ve bilinen âlemden hareketle bilinmeyen ve görünmeyen metafiziksel âleme yönelik görüş ve değerlendirmelerde bulunmuşlardır. Bilinen ve görünen âlemin yaratılışı ve ortaya çıkışı (hudûs) temel bir kuram olarak ispat edilip benimsenirse, bu sayede yüce yaratıcının varlığı da zorunlu olarak kabul edilmiş olmaktadır. Tanrı-âlem anlayışını, kendi eserlerinde müstakil olarak işleyen kelâmcıların başında Eş'arî kelâm sisteminin en önemli temsilcilerinden birisi olan İbn Fûrek gelmektedir. Onun, Tanrı-âlem algısına dönük tespitleri, hem içinde yetiştiği ve koşullanmış olduğu inanç dizgesinin daha yakından tanınmasını sağlayacak hem de ortaçağa damgasını vuran bu itikâdî yapılanmanın günümüze dönük yansımalarına önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The comprehension of God-Universe comes at the beginning of main issues that science of (speech) tries to examine and evaluate. Because Islam the logicans accept the one and swore belief in God as fundemental principle of their own belief systems, they have deployed all alives according to this the ory of fundemental belief they have constructed. Then, Islam the logicans have cansulted and evaluated for unvisible and unknown thelogicans universe by means of visible and known universe. If egenesis and appearing of known and visible universe is proved and admitted, in this way existence of supreme God is also admitted necessarily. At the head of thelogicans operating the comprehension of God-Universe detachedly in their own Works, Ibn Fûrek who is one of the most important delegates of Esharî Theology system, comes. His determinations for the comprehension of God-Universe, both will provide him to know closer the belief string which he grew up in and conditioned, and will provide important contributions to contemporary reflections of this fundemental belief hit the mark in the middle age.