Safranbolu efsaneleri ve memoratları üzerine bir araştırma
A study on Safranbolu legends and memorats
- Tez No: 522245
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE SEHER EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Safranbolu tarih ve kültür mirası ile önemli bir bölgedir. Bu çalışma Safranbolu bölgesine ait efsane ve memoratların derlenmiş olduğu bir çalışmadır. Çalışmamızda Safranbolu efsaneleri ve sınıflandırılması yer almaktadır. Safranbolu efsaneleri yapı, işlev, konu ve motif bakımından değerlendirilmiştir. Safranbolu sahasından derlenen memoratlar işlev, yapı, konu bakımında değerlendirilmiş ve sınıflandırılmıştır. Çalışmamız sadece Safranbolu efsane ve memoratlarına değinmemiştir. Çalışmamız Halk Edebiyatında tartışmalı bir konu olan tür konusuna da değinmiştir. Efsane ve memorat kavramlarını ele alarak iki ayrı tür olarak değerlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
Safranbolu is an important region with is history and cultural heritage. This work is a study of legends and memorats of Safranbolu region. Our study includes Safranbolu legends and the classification of Safranbolu legends. Our study consists of Safranbolu legends and classification. Safranbolu legends are evaluated in term of structure function and motif. Memoratums compiled from Safranbolu field are evaluted and classified in terms of function structure and subject. Our study has not only referred to Safranbolu legends and memoratums but also it has addressed to the controversial isssue of folk literatüre. Our study has dealt with the concepts of legend and memorat through taking legend and memorat as two different species.