Bir sosyal pazarlama aracı olarak kamu spotlarına yönelik tutumun davranışsal etkileri: Sigara bırakma kamu spotu Kırşehir ili örneği
Behavioral effects of attitude to public announcements as a social marketing tools: Smoking cessation public announcement example of province Kırşehir
- Tez No: 522246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, toplumda sigara bağımlılığının neden olduğu sorunlar ve sigara bağımlılığı nedeniyle elde edilemeyen faydalardan dolayı toplumun genelinde sigara bağımlılığına yönelik bir çalışma yapma fikri ışığında ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı: bir sosyal pazarlama aracı olarak sigara bırakma kamu spotlarına yönelik bilişsel tutum, duygusal tutum ve etiksel algıların, sigara bırakma niyeti ve sigara bırakma davranışına yönelik anlamlı bir etkisinin olup olmadığını belirlemektir. Bu araştırma Kırşehir ilinde yapılmıştır(N=664). Araştırmada anket yardımıyla elde edilen veriler basit doğrusal regresyon analizi yardımıyla test edilmiştir. Araştırma bulgularına göre; tutumun bilişsel ve duygusal bileşenlerinin hem sigara bırakma niyeti hem de sigara bırakma davranışı üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Buna karşın etik algıların sigara bırakma niyeti ve sigara bırakma davranışı üzerinde negatif ama anlamlı olmayan bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Son olarak çalışmanın bazı kısıtları olduğu vurgulanmış ve gelecekte araştırma yapacak olanlara bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study emerged from the idea of making a study across the community smoking addiction due to the problems caused by smoking addiction in the community and benefits not available due to smoking addiction. The aim of this study is to determine whether smoking cessation as a social marketing tool has a significant effect on cognitive attitudes, emotional attitudes and ethical perceptions towards smoking, smoking intentions and smoking cessation behavior. In this study, expressions for smoking cessation behavior, factors that may be effective in smoking cessation, statements about the content of public announcements and attitudes towards public announcements were first analyzed by frequency distribution. Subsequently, regression analysis was applied between the cognitive and emotional component of the attitude and the perceptions and the perceptions of cigarette smoking intention and behavior. As a result of the analysis, it was found that the participants who smoke were not very moderate about the intention to quit and the smoking cessation behavior. Any factor other than health problems in smoking cessation is not important for smokers. Smokers find the content of smoking cigarettes reveals the public announcements which are quit smoking effective. Spots are not perceived as unethical while cigarette quitting is a cognitive and emotional impact on the intentions of smoking cessation and smoking cessation behavior in smokers of public spots. The emotional component has greater effect in forming intention to quit smoking and the cognitive component has greater effect in forming ability to quit smoking behavior on the participants.