Göç oranı-enflasyon ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: En fazla göç alan sekiz ülkenin araştırılması
Relationship between migration rate-inflation and economic growth: The investigation of eight countries which are migrated most
- Tez No: 522260
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Göç konusu bireyden topluma ulus devletten uluslararası örgütlere kadar çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Göçmen yaşı, cinsiyeti ne olursa olsun hem kendi için hem de göç ettiği yer için değişim oluşturabilmektedir. Ulusal ve uluslararası göç hareketlerini araştıran yaklaşımlar genellikle göçün ülke ekonomilerine etkileri üzerine yoğunlaşmaktadır. Göçün ekonomiyle olan ilişkisine dair teoriler 1885 yılına kadar uzanmaktadır. Ravenstein bu teorilere öncü olarak göçle ilgili genel-geçer kanunlar ortaya koymuştur. Lewis (1954) sınırsız emek arzı ile kalkınma modelinde kırsal kesimden modern kesime iş gücü göçünü araştırmıştır. Göç ile ilgili teoriler ve tartışmalar yıllardır devam etmektedir. Bu çalışmada 1992-2015 yılları arasında dünya üzerinde en fazla göç alan 8 ülke ( Amerika, İngiltere, Avusturalya, Kanada, Fransa, Almanya, Hollanda, Japonya) araştırılmıştır. Bu araştırmada amaç bu ülkelere gelen göçmenlerin ekonomik büyüme ve enflasyona olan etkisini bulmaktır. Araştırmamıza konu olan ülkeler için OECD verileri kaynak olarak kullanılmıştır. Ekonometrik analizler için tüketici fiyat endeksi ve gayri safi yurt içi hasıla değişkenleri kullanılmıştır. Bu değişkenler için World Development Indicators (WDI) verileri kullanılmıştır. Ekonometrik analizlerde için Levin, Lin ve Chu, (LLC) Birim Kök Testi, Granger Nedensellik Testi ve Panel Var Analizinden yararlanılmıştır. Araştırmamızın sonucuna göre göçmenler hem enflasyonu hem de gayri safi yurt içi hasılayı negatif etkilemektedir. Yani 1992-2015 tarihleri arasında araştırmaya konu olan ülkelere gelen göçmenler vasıfsız göçmenlerden oluşmaktadır. Göç ettikleri ülkelerde talebi arttırmamakla beraber üretime katkı sağlayamamışlardır.
Özet (Çeviri)
The subject immigration involves a wide area from individual to public, from nation states to international organizations. Immigrant, regardless of their age and/or gender, can make a change not only about themselves but also about the country they migrated to. Approaches that make researches about national and international moves of migration, generally focus on the effects of migration on these nations' economies. The theories about the relevance between migration and economics reach to the year of 1885. Ravenstein established well accepted regulations as a leading material to these theories. Lewis (1954) made researches about the migration of workpower from urban areas to modern locations in the model limitless demand of labor and development. Theories and discussions about migration have been continuing for long years. In this study, eight countries who let the largest amount of immigrants in between the years of 1992-2015 are investigated. (The United States of America, The United Kingdom, Australia, Canada, France, Germany, Netherlands, Japan) This specific study's main aim is to find out the effects of these immigrants that migrated to these mentioned countries on economic development and inflation. For the countries that happen to be the subjects of our researches, OECD datas are used as resources. For the econometrical analysis, consumer price index and variables of gross national product are used. World Development Indicators (WDI) datas are used for these variables. For the econometrical analysis, Levin, Lin and Chu, (LLC) Unit Root Test, Granger Causality Test and Panel Var Analysis are used. According to the result of our research, immigrants have negative effects on both inflation and gross national product. So, immigrants who migrated to the mentioned eight countries between the years of 1992-2015 are unqualified immigrants. Neither they increased the demand in the countries they have migrated to, nor they contributed to production.