Enerji tüketimi büyüme ilişkisinin din perspektifine göre incelenmesi
Investigation by religious perspective of the relationship between economic growth energy consumption
  1. Tez No: 522259
  2. Yazar: ALİ DENİZ KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez 1990-2017 verilerini kullanarak Müslüman, Hristiyan ve Yahudi ülkelerin enerji tüketimi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Bu hedefe yönelik olarak sanayi, tarım, konut sektörlerinin enerji tüketimlerini içeren modeller oluşturulmuştur. Birim kök için, Hristiyan ve Müslüman ülkelerde Levin-Lin-Chu (LLC) testi uygulanırken Yahudi ülkeler için ADF birim kök testi uygulanmıştır. Değişkenler arasında uzun dönemde eş bütünleşmenin varlığı tespit edildikten sonra uzun dönemli katsayı tahmini yapmak için DOLS ve FMOLS yöntemleri uygulanmıştır. Tüm sonuçlar birlikte ele alındığında GSYH değişkeninin uzun dönemde sermaye, emek ve enerji kullanımından bağımsız olmadığı, söz konusu bağımsız değişkenlerdeki bir gelişmenin aynı zamanda ülkenin ekonomik büyümesine katkı sağlayacağı sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the relationship between energy consumption of Muslim, Christian and Jewish countries and economic growth using 1990-2017 data. To this end, models for energy consumption of industry, agriculture and housing sectors have been established. The ADF unit root test was applied to the Jewish countries when the Levin-Lin-Chu (LLC) test was applied to the unit root in Christian and Muslim countries. DOLS and FMOLS methods were applied to estimate the long-run coefficient after the existence of long-term cointegration was detected among the variables. When all the results are taken together, it is concluded that the GDP variable is not independent of capital, labor and energy use in the long run, and that a development in the mentioned independent variables will also contribute to the economic growth of the country at the same time.