Parasal ekonomi-reel ekonomi ilişkileri ve parasal aktarım mekanizmasının işleyişi
  1. Tez No: 52227
  2. Yazar: EROL ERKAN GÜNSEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER TEKEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Günümüzde paranın tüketim, üretim, istihdam gibi reel ekonomik değişkenler üzerinde etkili olduğunu kanıtlayan çok sayıda bulgu elde edilmiştir. Bu çalışmada parasal ekonomi ile reel ekonomi arasındaki ilişkiyi sergileyen "Parasal Aktarım Mekanizması ve İşleyişinin incelenmesi temel amaçtır. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde paranın reel ekonomi üzerinde nötr olup olmadığı ile para arzı ve para talebi hakkında bazı iktisat okullarının görüşleri yeralmaktadır. Yine bu bölümde paranın ekonomik konjonktür üzerinde nasıl bir rol oynadığıda tartışılmıştır. İkinci bölümde, parasal aktarım kanallarının işleyişi ve temel iktisadi düşünce okullarının görüşleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü ve son bölümde ise Türk Ekonomisinin mali yapısı, fon akışları, kaynak aktarımı ve parasal aktarım makanizmasının nasıl işlediği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, there are a lot of evidence about the effects of money on real economic variables like consumption, production, employment, etc. The main purpose of this study is to investigate“Monetary Transmission Mechanism”that shows the relationship between monetary sector and real sectors of an economy and the way Monetary Transmission Mechanism works. Our study consists of three chapters. In the first chapter, we examined the views of some schools of economic thought about the neutrality of money, money supply and money demand. Further more, we examined the role of money on the business cycles. In the second chapter, channels of monetary transmission and views of schools of economic thoughts have been examined. In the third and last chapter, the financial structure, flows of financial funds and how monetary transmission mechanism works in Turkish economy have been examined.