Enflasyon ortamında stok değerleme yöntemlerinin özellikle LİFO yönteminin faaliyet sonuçları üzerindeki etkileri
- Tez No: 52226
- Danışmanlar: PROF.DR. A. KADİR TUAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmanın anacı, enflasyon ortamında her bir stok değerleme yöntemlerinin etkilerinin ve yeterliliklerinin tespit edilmesidir. Bu çalışmayla özellikle, enflasyon ortamında çeşitli avantajlar sağlayan LZFO yönteminin isletme sonuçları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Enflasyon işletmeleri ve muhasebe verilerini olumsuz yönde etkilemektedir. Çalışmada bu etkilerin neler olduğu ve işletmelerin bu etkileri gidermek amacıyla ne gibi yöntemler kullandıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, enflasyonun işletme stokları ve stok politikaları üzerindeki etkileri belirlenmiş ve her bir stok değerleme yöntemi enflasyonun etkileri de gözönünde bulundurularak incelenmiştir, enflasyonun etkilerini azaltıcı özelliği olan LIFO yöntemi daha ayrıntılı olarak ele alınmış ve bu yöntem bir işletme stoklarına uygulanarak işletme sonuçları üzerindeki etkileri gösterilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, enflasyon dönemlerinde LIFO yönteminin uygulanmasına ve yöntemin etkilerinin tespitine ilişkin ankete dayalı bir araştırmaya yer verilmiştir. ix
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects and efficiency of each inventory valuation methods under inflationary condition. Especially, last in-first out method which provides some advantages under inflationary conditions has been examined by this study. Generally, inflation affects firms and firms financial tables negatively by this study it has been intended to determine which effects that inflation made and which method can be used to reduce the negative effects of inflation by the firms. In addition to this, the effects of inflation on firms' inventories and inventory policies have been intended to determine and also each inventory valuation method has been examined by taking into account the effects of inflation. LIFO which reduces negative effects of inflation on inventories has been examined in a detailed way. This method has been applied on firm's inventories and the effects of using this method on the firms' results has been tried to be shown. Besides these, there is a research based on questionnaire related to applying LIFO, under inflationary condition and determining the effects of method at the last chapter of this study.